Ryczałty za noclegi wypłacane kierowcom a koszty pracodawcy
Niezależnie od tego, czy wypłacane pracownikom (kierowcom) świadczenia będą ryczałtami za noclegi, czy też innymi należnościami z tytułu stosunku pracy, ale będą spełniać przesłanki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o PDOF, to jako tzw. koszty pracownicze mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. |
"(...) Wnioskodawczyni planuje rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej na terenie RP, w przedmiocie świadczenia usług transportowych i spedycyjnych, zarówno w zakresie krajowym, jak i międzynarodowym. W celu realizacji ww. usług transportu i spedycji Wnioskodawczyni zatrudni pracowników na stanowisku kierowcy (na podstawie umów o pracę), przy czym jako miejsce wykonywania pracy będzie wskazane terytorium Polski oraz zagranica. Wnioskodawczyni wyjaśnia, iż zatrudnieni przez nią kierowcy będą świadczyć pracę z wykorzystaniem należących do niej dalekobieżnych środków transportu wyposażonych w tzw. sypialne kabiny o wysokim standardzie (każda z kabin posiada łóżko, jest ogrzewana nawet w trakcie postoju...).
Na podstawie zapisów w umowie o pracę, następnie w przypadku zatrudnienia odpowiedniej liczby pracowników na podstawie wprowadzonego regulaminu pracy oraz regulaminu wynagradzania, pracownikom wypłacany będzie oprócz pensji ryczałt za noclegi z tytułu podróży służbowej w wysokości 100 zł za nocleg. Mając na względzie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2016 r., sygn. akt K 11/15, uznający, że art. 21a ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców w związku z art. 775 § 2, 3 i 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy w związku z § 9 ust. 1, 2 i 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do kierowców wykonujących przewozy w transporcie międzynarodowym, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji, w opinii Wnioskodawczyni nie ma żadnych przeszkód, aby umowa o pracę bądź regulamin wynagradzania zawierał zapisy korzystniejsze dla pracowników niż te wynikające z przepisów prawa, dlatego też Wnioskodawczyni planuje wypłacanie ryczałtów za nocleg, traktując to jako zapis polepszający sytuację pracownika. Wnioskodawczyni planuje zaliczać kwoty wypłacanego ryczałtu, jako koszty uzyskania przychodu prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.
(...) Czy postępowanie Wnioskodawczyni polegające na traktowaniu wydatków wypłacanych tytułem ryczałtów jako kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej, mając na względzie przepisy prawa podatkowego oraz zapadłego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2016 r., sygn. akt K 11/15, jest prawidłowe?
(...) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (...), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
(...) W katalogu ujętym w art. 23 ust. 1 updof nie zawarto ani zakazu, ani jakiegokolwiek ograniczenia co do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez pracodawcę tytułem ryczałtów za noclegi bądź innych należności wypłacanych pracownikom w związku z odbywaniem podróży służbowych.
W konsekwencji niezależnie od tego, czy wypłacone pracownikom środki pieniężne na podstawie odrębnych przepisów, tj. przepisów prawa pracy (niebędących przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej), są - ryczałtem za noclegi lub inną należnością, wypłacaną w związku podróżami służbowymi pracowników, to mogą stanowić u pracodawcy koszt uzyskania przychodów, jeśli oczywiście będą spełniać przesłanki ujęte w cyt. art. 22 ust. 1 updof, tj. zostaną poniesione w celu osiągnięcia przychodów bądź też zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. (...)"
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 kwietnia 2017 r., nr 2461-IBPB-1-1.4511.13.2017.2.AT)
Od redakcji:
Podobnie wyjaśnił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 marca 2017 r., nr 2461-IBPB-1-2.4510.13.2017.1.BG, na gruncie przepisów ustawy o PDOP.
Na temat wyroku TK z 24 listopada 2016 r., sygn. akt K 11/15, pisaliśmy w pkt 10 rozdz. I niniejszej publikacji.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|