Zwolnienie z podatku diet i innych należności za czas podróży zleceniobiorcy
Zwolnione od podatku są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem (np. zleceniobiorcy) do wysokości określonej w odrębnych przepisach. Chodzi tu o rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie podróży służbowej. Zwolnienie to ma zastosowanie, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:
1) w celu osiągnięcia przychodów lub
2) w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
3) przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
4) przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.
Powyższe wynika z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) i ust. 13 ustawy o PDOF.
Przepisy nie precyzują, co należy rozumieć przez "podróż", o której mowa w ww. przepisie. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z 8 grudnia 2014 r. na pytanie naszego Wydawnictwa wyjaśniło, że na potrzeby ww. zwolnienia:
"(...) w podróży służbowej może pozostawać jedynie pracownik, gdyż regulacje w tym zakresie zawiera Kodeks pracy. Stąd w odniesieniu do osób niepozostających w stosunku pracy (stosunkach pokrewnych) można mówić jedynie o podróży, a nie o podróży służbowej, w rozumieniu Kodeksu pracy.
Niezależnie od powyższego, pojęcie "podróż" należy rozumieć identycznie. Przywołać w tym miejscu należy definicję podróży służbowej zawartą w przepisach Kodeksu pracy, którą posiłkowo stosuje się przy interpretacji art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy (o PDOF - przyp. red.).
Zgodnie z art. 775 § 1 Kodeksu pracy, za podróż służbową uznaje się wykonywanie przez pracownika na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, bądź stałe miejsce pracy pracownika.
Pomijając zatem uwarunkowania tego przepisu dotyczące stosunków pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, przyjąć należy, iż podróżą w sensie ogólnym jest wykonywanie zadania poza miejscowością, w której znajduje się siedziba (zleceniodawcy bądź spółki) bądź stałe miejsce wykonywania zadań jako zleceniobiorca bądź członek rady nadzorczej czy zarządu. (...)"
W piśmie uzupełniającym z 5 marca 2015 r. Ministerstwo Finansów dodatkowo wyjaśniło:
"(...) Wskazać należy, że w pojęciu "podróży" użytym w tym przepisie (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PDOF - przyp. red.) mieści się także dojazd członków zarządu/rad nadzorczych na posiedzenia tych organów, z miejscowości zamieszkania tych osób do miejscowości, w której mieści się siedziba spółki. (...)"
W dniu 23 listopada 2016 r. MF potwierdziło naszemu Wydawnictwu aktualność tego stanowiska.
Wprawdzie w tym wyjaśnieniu jest mowa wyłącznie o dojazdach członków zarządu i rad nadzorczych na posiedzenia tych organów (pierwsze wyjaśnienie także dotyczyło m.in. tej kwestii), ale na zasadzie analogii należałoby przyjąć, że podobnie powinny być traktowane także dojazdy zleceniobiorców do miejsca wykonywania zlecenia.
Zatem, jeżeli zleceniobiorca jest w podróży, wypłacane mu diety i inne należności z tytułu tej podróży mogą być zwolnione z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) i ust. 13 ustawy o PDOF (do wysokości określonych w rozporządzeniu w sprawie podróży służbowej).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|