Wycena kosztu w walucie obcej związanego z podróżą służbową
Dla celów podatku dochodowego koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 marca 2016 r., nr IPPB5/4510-1256/15-2/IŚ, wyjaśnił:
"(...) w celu zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z delegacją zagraniczną, stosuje się średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień rozliczenia delegacji. Przez dzień rozliczenia podróży służbowej należy rozumieć datę złożenia przez pracownika rozliczenia kosztów podróży.
Z powyższego wynika, że Spółka do przeliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej - w celu zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów - winna stosować średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ich poniesienia (co do zasady, jest to dzień złożenia przez pracownika raportu wydatków poniesionych w trakcie podróży służbowej). (...)"
Podobnie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 18 maja 2016 r., nr ILPB4/4510-1-119/16-4/ŁM, a także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 11 września 2014 r., nr IPPB5/423-560/14-2/IŚ.
W ostatnich interpretacjach indywidualnych organy podatkowe zaprezentowały jednak odmienne stanowisko. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 15 lutego 2017 r., nr 2461-IBPB-1-3.4510.1006.2016.2.SK, przyznał rację spółce twierdząc, że w przypadku wydatków z tytułu podróży służbowych udokumentowanych fakturami, do przeliczenia na złote kosztów wynikających z tych faktur należy przyjąć średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktur. Średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień rozliczenia delegacji należy zastosować natomiast w odniesieniu do wydatków nieudokumentowanych fakturami czy rachunkami. Podobnie wyjaśnił również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 kwietnia 2017 r., nr 2461-IBPB-1-2.4510.86.2017.1.MM, w której czytamy:
"(...) Wnioskodawca koszty delegacji pracowników, w sytuacji gdy dysponuje on fakturami lub rachunkami wystawionymi na Wnioskodawcę dokumentującymi wydatki poniesione przez pracownika podczas zagranicznej podróży służbowej, powinien wykazać przeliczając ww. koszty na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, tj. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktur lub rachunków potwierdzających poniesienie kosztu. Natomiast w odniesieniu do wydatków nieudokumentowanych fakturami lub rachunkami należy zastosować średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia innego dokumentu będącego podstawą ujęcia kosztu. Z generalnej zasady wynika bowiem, że średni kurs NBP przyjmuje się z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, za który uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku). (...)"
Przyjęcie powyższego stanowiska może bardzo skomplikować i utrudnić rozliczenie delegacji. W sytuacji, gdy wydatki z tytułu podróży służbowej pracownika zostaną udokumentowane wieloma fakturami/rachunkami z różnych dni, dla każdego z tych dokumentów będzie trzeba ustalić inny kurs waluty.
Biorąc jednak pod uwagę najnowsze interpretacje organów podatkowych przyjęcie innego rozwiązania może zostać zakwestionowane.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|