Koszty wyżywienia pracowników mobilnych
Podstawę wymiaru składek ZUS pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o PDOF, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Taka podstawa wymiaru składek obowiązuje pracowników bez względu na rodzaj i miejsce świadczonej pracy, w tym również osób pracujących w terenie, czyli tzw. pracowników mobilnych.
Jak już wspominaliśmy, niektóre rodzaje przychodów pracowniczych są wyłączone z podstawy wymiaru składek ZUS na podstawie rozporządzenia składkowego. Zalicza się do nich m.in. diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika. Zwolnienie to wynika z § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego i przysługuje tylko do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.
Należy zaznaczyć, że zwolnienie, o którym mowa, ma zastosowanie wyłącznie do pracownika odbywającego podróż służbową w rozumieniu przepisów prawa pracy. Potwierdził to Oddział ZUS w Lublinie w interpretacji indywidualnej z dnia 28 lutego 2017 r., znak: WPI/200000/43/30/2017. Organ rentowy wskazał, że § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego odnosi się do należności pracowników, o których mowa w art. 775 Kodeksu pracy, tj. należności przysługujących pracownikowi na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową, z tytułu wykonywania na polecenie pracodawcy zadań służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy.
Z kolei wyjazd służbowy pracownika pracującego w terenie (tzw. pracownika mobilnego) nie jest podróżą służbową. Taki pracownik w ramach swoich systematycznych wyjazdów (przejazdów) służbowych z reguły wykonuje umówiony rodzaj codziennej pracy na określonym obszarze. Co więcej, obszar ten znajduje odpowiednie odzwierciedlenie w treści umowy o pracę. W konsekwencji pracownik, którego praca z istoty polega na przemieszczaniu się na pewnym obszarze, nie odbywa podróży służbowej (por. wyrok SN z 28 czerwca 2012 r., sygn. akt II UK 284/11).
W świetle powyższego, wartość wypłacanych pracownikom mobilnym świadczeń z tytułu pokrycia kosztów wyżywienia, którzy nie znajdują się w podróży służbowej, podlega składkom ZUS.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|