Diety i inne należności z tytułu podróży służbowych
Stosownie do § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego podstawy wymiaru składek ZUS nie stanowią diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika. Co istotne, wypłaty te nie podlegają oskładkowaniu wtedy, gdy są wypłacone w kwocie określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Chodzi tu o rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167), zwanego rozporządzeniem w sprawie podróży służbowej.
Z powyższego wynika, iż wypłacone pracownikom świadczenia będące odpowiednikiem diet i innych należności z tytułu podróży służbowych są wyłączone z podstawy wymiaru składek ZUS wtedy, gdy nie przekraczają limitów określonych w rozporządzeniu w sprawie podróży służbowej. Zatem w przypadku wypłaty pracownikowi przedmiotowych należności w kwotach wyższych niż przewiduje to ww. rozporządzenie - nadwyżkę ponad ich wartość należy oskładkować. Co ważne, kwotę tej nadwyżki pracodawca ma obowiązek doliczyć pracownikowi do jego pozostałych przychodów (podlegających składkom ZUS) i następnie od łącznej ich wartości naliczyć mu składki ubezpieczeniowe.
W sprawie oskładkowania finansowanego przez pracodawcę wyżywienia pracownika będącego w podróży służbowej ponad kwotę diety określonej przepisami rozporządzenia w sprawie podróży służbowej wypowiedział się ZUS w odpowiedzi udzielonej naszemu Wydawnictwu z dnia 20 czerwca 2013 r. (patrz: ramka).
"(...) Rezygnacja przez pracodawcę z wypłacania diet i zapewnianie pracownikom bezpłatnego wyżywienia w okresie podróży służbowej nie oznacza, że w takiej sytuacji należności związane z wyżywieniem są w pełnej wysokości wyłączone z podstawy wymiaru składek. Niezależnie od formy w jakiej pracodawca zapewnia pracownikom wyżywienie podczas podróży służbowej, z podstawy wymiaru składek wyłączona jest tylko ta część otrzymanego świadczenia związanego z wyżywieniem, która nie przekracza wysokości diety określonej w przepisach powołanego wyżej rozporządzenia (w sprawie podróży służbowej - przyp. red.). Nadwyżka ponad kwotę diety obowiązującej w danym okresie powinna być wliczana do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz w konsekwencji ubezpieczenie zdrowotne." |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|