Rozliczenie podróży służbowej kierowcy między oddziałami firmy
Przy rozpatrywaniu prawa do diety dla kierowcy przejeżdżającego przez miejscowości, w których zlokalizowane są oddziały pracodawcy, przez wiele lat opierano się na opinii Ministerstwa Infrastruktury z dnia 2 sierpnia 2010 r. (znak: MR-1-jd/1042202/2010). W opinii tej resort infrastruktury przyjmował, że kierowca wykonujący przewozy poza miejscowością siedziby pracodawcy jest w podróży służbowej, przy czym podróż tę przerywa wjazd w granice administracyjne każdej miejscowości, w której pracodawca prowadzi działalność gospodarczą (tj. ma filię, oddział). Prowadziło to do wniosku, że każdy przejazd między poszczególnymi oddziałami firmy jest odrębną podróżą służbową, którą należy rozliczać samodzielnie - co miało bezpośredni wpływ na prawo do diet. Często bowiem przejazdy między oddziałami pracodawcy trwały poniżej 8 godzin.
Taka interpretacja przepisów, zgodna z literalnym brzmieniem definicji podróży służbowej kierowcy, wynikającej z ustawy o czasie pracy kierowców, w wielu przypadkach mogła jednak prowadzić do pozbawienia kierowcy prawa do diety. W związku z tym nasze Wydawnictwo zwróciło się o rozstrzygnięcie powyższych wątpliwości m.in. do Głównego Inspektoratu Pracy. W wydanej opinii (otrzymanej przez nasze Wydawnictwo w dniu 16 marca 2015 r.) GIP stanął na stanowisku, że przejazdy kierowcy między oddziałami firmy należy traktować jako jedną podróż służbową. Ponadto uznał, że w razie wyjazdu poza miejscowość siedziby pracodawcy podróż służbowa kierowcy rozpoczyna się od chwili wyjazdu z bazy, a nie w momencie przekroczenia granicy miejscowości siedziby pracodawcy (patrz: ramka).
Podróż służbowa kierowcy przy przejazdach między oddziałami firmy - stanowisko GIP
"Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (…), podróżą służbową jest każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu, na polecenie pracodawcy: a) przewozu drogowego poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy oraz inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddziały, lub b) wyjazdu poza miejscowość, o której mowa wyżej, w celu wykonania przewozu drogowego. W świetle powyższego, należałoby uznać, że w przypadku kierowcy, który w celu realizacji zadania przewozowego wyrusza z miejscowości będącej siedzibą pracodawcy, następnie przejeżdża przez kilka miejscowości, w których zlokalizowane są oddziały lub filie pracodawcy (dokonując w nich rozładunku i załadunku towaru) i powraca do bazy, mamy do czynienia z jedną podróżą służbową. W przypadku podróży krajowej przepisy nie określają momentu rozpoczęcia podróży, niemniej mając na uwadze brzmienie § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi (…) z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167), zgodnie z którym należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego, należałoby przyjąć, że podróż służbowa kierowcy, który rozpoczyna trasę w miejscowości siedziby pracodawcy i wyjeżdża poza tę miejscowość w celu realizacji zadania przewozowego, zaczyna się od momentu faktycznego jej rozpoczęcia (wyjazdu), a nie dopiero od przekroczenia granicy miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy. Należy przy tym odróżnić sytuację, w której kierowca wykonuje przewozy drogowe na terenie miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy, nie będąc w podróży służbowej (a więc nie wyjeżdża poza tę miejscowość), od sytuacji, w której kierowca rozpoczyna podróż służbową w miejscowości siedziby pracodawcy (…)." Pismo Głównego Inspektoratu Pracy (znak: GNP-501/364-4560-3-1/15/PE-RP) |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|