Ustalenie stałego miejsca pracy w umowie o pracę a podróż służbowa
Zatrudniamy pracownika na stanowisku przedstawiciela handlowego. Jako stałe miejsce pracy ma wpisany region północnej Polski. Czy taki zapis jest prawidłowy oraz czy wyjazdy w ten region można traktować jako podróże służbowe?
Jednym z elementów umowy o pracę jest określenie miejsca pracy. Przepisy nie precyzują, w jaki sposób powinno to nastąpić, pozostawiając ustalenie tej kwestii stronom stosunku pracy.
Miejsce wykonywania pracy powinno odzwierciedlać stan rzeczywisty, a więc określać miejsce, gdzie dany pracownik faktycznie wykonuje swoją pracę oraz powinno być w miarę precyzyjne. W tym przypadku mamy do czynienia z pracownikiem mobilnym, który swoje obowiązki służbowe realizuje na pewnym obszarze. W związku z tym nie ma przeszkód, aby miejscem wykonywania pracy, zapisanym w umowie o pracę, był ten obszar. Zapis "obszar północnej Polski" jest jednak dość ogólnikowy i można rozważyć jego doprecyzowanie poprzez wskazanie konkretnych województw, na terenie których handlowiec powinien świadczyć pracę, chyba że wyodrębnienie tych województw byłoby utrudnione.
Na gruncie art. 775 § 1 Kodeksu pracy, pracownik pozostaje w podróży służbowej, jeśli wykonuje na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy albo poza swoim stałym miejscem pracy. Skoro pracownik, o którym mowa w pytaniu, będzie świadczył pracę na wyznaczonym w umowie terenie, to nie będziemy mieć tu do czynienia z podróżą służbową, co oznacza, że nie będą mu przysługiwać świadczenia delegacyjne.
"(...) Skoro pracownicy mobilni pracują w warunkach stałego przemieszczania się, podróż nie stanowi u nich zjawiska wyjątkowego, lecz jest normalnym wykonywaniem obowiązków pracowniczych. Nie jest zatem podróżą służbową wykonywanie zadań w różnych miejscowościach, gdy przedmiotem zobowiązania pracownika jest stałe wykonywanie pracy (zadań) w tych miejscowościach. (...)"
(wyrok Sądu Najwyższego z 5 maja 2009 r. sygn. akt I PK 279/07) |
"Definiując podróż służbową trzeba wskazać, iż pracownicy mobilni są grupą osób pracujących w warunkach stałego przemieszczania się (podróży). Podróż nie stanowi u nich zjawiska wyjątkowego, lecz jest normalnym wykonywaniem obowiązków pracowniczych, a podróż służbowa ma charakter incydentalny. Nie jest zatem podróżą służbową wykonywanie pracy (zadań) w różnych miejscowościach."
(wyrok NSA w Warszawie z 14 września 2010 r., sygn. akt II FSK 648/09) |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|