Pobyt w podróży służbowej w dni wolne od pracy a prawo do świadczeń delegacyjnych
Pracownik zatrudniony w podstawowym wymiarze czasu pracy (od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie) przebywał w krajowej podróży służbowej obejmującej także sobotę i niedzielę. Czy za te dwa dni należą mu się świadczenia delegacyjne? Nadmieniamy, że w naszym zakładzie pracy podróże służbowe są rozliczane na podstawie rozporządzenia MPiPS z 29 stycznia 2013 r.
Tak, przy czym ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej będzie mu przysługiwał tylko w razie wykonywania zadania służbowego w dniach wolnych od pracy. |
Z pytania wynika, że delegacja pracownika obejmowała także dwa dni, które były dla niego dniami wolnymi od pracy, tj. sobotę i niedzielę. W żadnym miejscu rozporządzenie z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie podróży służbowej nie wprowadza wyłączenia prawa do diet za okres dni wolnych przypadających w czasie pobytu pracownika w podróży służbowej. Zgodnie z jego przepisami, dieta w podróży krajowej nie przysługuje jedynie wówczas, gdy:
- podróż służbowa trwała krócej niż 8 godzin (§ 7 ust. 2 pkt 1 lit. a),
- pracownik otrzymał delegację do miejscowości pobytu stałego lub czasowego (§ 7 ust. 3 pkt 1),
- pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie (§ 7 ust. 3 pkt 2),
- pracownik przebywający w delegacji krajowej trwającej co najmniej 10 dni skorzystał z przysługującego mu prawa do zwrotu kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem, przy czym w takim przypadku dieta nie przysługuje tylko za dni pobytu w miejscu zamieszkania.
W § 7 ust. 2 ww. rozporządzenie wyjaśnia jednocześnie, że należności z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego. Z powyższego wynika więc, że wspomniany w pytaniu pracownik powinien otrzymać diety także za dni wolne od pracy objęte delegacją.
Podobnie sytuacja przedstawia się z ryczałtem za noclegi przypadające na te dwa dni, pod warunkiem jednak, że pracodawca nie zapewnił pracownikowi bezpłatnych noclegów lub nie rozlicza tych kosztów na podstawie rachunków (§ 8 ust. 3 ww. rozporządzenia). Wspomniany ryczałt nie przysługuje także wówczas, gdy pracodawca uzna, że pracownik ma możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu, ale z taką sytuacją raczej nie mamy tu do czynienia.
Natomiast za dni wolne od pracy pracownik nie powinien otrzymać ryczałtu na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej - chyba, że w sobotę lub niedzielę wykonywał zadanie służbowe, co może mieć miejsce np. w przypadku delegacji mającej na celu udział w targach odbywających się w weekend. Z § 9 ust. 2 ww. rozporządzenia wynika bowiem, że ryczałt ten nie przysługuje, jeśli pracownik nie ponosi kosztów takich dojazdów. Jeżeli więc w dni wolne przypadające na okres delegacji pracownik nie wykonuje zadania służbowego będącego przedmiotem podróży służbowej, to wspomniany ryczałt nie powinien być mu wypłacany - oczywiście tylko za te dni.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|