Zaliczanie podróży służbowej do czasu pracy
Pracownik odbył krajową podróż służbową (brał udział w szkoleniu). Czy czas dojazdu do i z miejsca delegowania należy zaliczyć do jego czasu pracy? Jakie inne okresy przypadające w trakcie podróży, poza ewentualnie czasem dojazdu, podlegają zaliczeniu do czasu pracy?
Podróż służbowa, w tym dojazd i powrót z miejsca delegowania, co do zasady nie jest zaliczana do czasu pracy. Do czasu pracy przyjmowane są tylko te odcinki podróży służbowej, które pokrywają się z rozkładowymi godzinami pracy pracownika lub w czasie których pracownik świadczył pracę. W wyroku z 23 czerwca 2005 r., sygn. akt II PK 265/04, Sąd Najwyższy uznał, że:
"Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 K.p.), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy, podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy mają w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku."
Biorąc pod uwagę powyższe, czas dojazdu i powrotu przypadający na godziny, w których pracownik zgodnie z rozkładem miał świadczyć pracę, jest jego czasem pracy i przysługuje mu z tego tytułu wynagrodzenie za pracę. Natomiast czas podróży służbowej przypadającej poza godzinami pracy nie należy do czasu pracy, w związku z czym pracownikowi nie przysługuje w zamian ani wynagrodzenie, ani czas wolny od pracy. Niemniej, w razie efektywnego wykonywania pracy w trakcie podróży (w co wchodzi np. kierowanie na polecenie pracodawcy pojazdem, którym jadą inni delegowani pracownicy), cały okres, w którym pracownik ją świadczył, przypadający także poza jego harmonogramowymi godzinami pracy, zalicza się do czasu pracy i przysługuje za nią wynagrodzenie. Gdyby taka praca okazała się pracą w godzinach nadliczbowych, to przysługuje wtedy z tego tytułu dodatek do wynagrodzenia lub czas wolny.
Przykład
Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy świadczy pracę od poniedziałku do piątku, w godzinach od 800 do 1600. W dniu 26 maja 2017 r. został wysłany w podróż służbową, która rozpoczęła się wyjazdem o godz. 500 i zakończyła tego samego dnia o godz. 2100. Pracownik nie był w tej podróży kierowcą. Dojazd do miejsca delegowania, jak i powrót, trwał 4 godziny. Podróż służbowa pracownika trwała łącznie 16 godzin. Przy czym pracownik wykonywał zadanie służbowe (udział w konferencji) w godzinach od 900 do 1700. Do czasu pracy pracownika zaliczyć należy 8 godzin przypadające na godziny zgodne z rozkładem czasu pracy. Czas dojazdu do miejsca delegowania i powrotu przypadający poza godzinami wynikającymi z harmonogramu nie jest zaliczany do czasu pracy. Uwzględnieniu podlega natomiast jedna godzina udziału w konferencji przypadająca po zakończeniu rozkładowych godzin pracy pracownika (od 1600 do 1700) - będzie to jedna nadgodzina z przekroczenia dobowego. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|