Niezamortyzowana część wartości początkowej wyburzonych budynków
Czy podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną część wartości początkowej wyburzonych budynków będących środkami trwałymi?
Odpowiedź
Niezamortyzowana część wartości początkowej wyburzonych budynków będących środkami trwałymi może zostać jednorazowo zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w dacie likwidacji (wyburzenia) tych środków trwałych. |
Z uzasadnienia
"(...) Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie drogowego transportu towarów, spedycji, oraz wynajmu nieruchomości. W czerwcu 2014 r. Wnioskodawca nabył na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej prawo wieczystego użytkowania działki wraz z wybudowanym na tej działce budynkiem magazynowym stanowiącym odrębną od gruntu nieruchomość oraz w grudniu 2015 r. prawo wieczystego użytkowania działki wraz z wybudowanymi na tej działce boksami do składowania materiałów. Niezabudowane części obu ww. działek stanowiły utwardzony plac wykorzystywany jako parking. W 2016 r. Wnioskodawca postanowił poszerzyć przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej o świadczenie usług hotelarskich, gastronomicznych, organizowania i urządzania przyjęć i imprez okolicznościowych. W celu realizacji tych planów Wnioskodawca na obu działkach zamierza wybudować dwa nowe budynki - jeden będzie pełnił funkcję hotelu, a drugi restauracji z salami do organizowania imprez. Budynki te zostaną wybudowane w miejscu dotychczas istniejących na tych działkach: budynku magazynowego i boksów. Dlatego też Wnioskodawca dokonał ich wyburzenia, co miało miejsce w grudniu 2016 r. Potwierdził to protokołem ich fizycznej likwidacji i dowodami likwidacji na potrzeby zdjęcia ich z ewidencji środków trwałych, z tym że część budynku magazynowego celowo nie została wyburzona w całości. Ta niewyburzona część budynku wejdzie w skład nowobudowanego budynku restauracji. Wyburzony budynek i boksy nie były w pełni umorzone. Względy praktyczne i ekonomiczne, wynikające z decyzji poszerzenia przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej o jej nowe rodzaje, zadecydowały o nieprzydatności tych środków trwałych w dalszej działalności i spowodowały konieczność ich fizycznej likwidacji po to, aby w ich miejsce wybudować hotel i restaurację.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że przyczyna straty powstałej w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych była racjonalnie uzasadniona względami zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (jak wskazano we wniosku, fakt wyburzenia budynku i boksów stanowiących środki trwałe był podyktowany poszerzeniem przedmiotu wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej), tj. przyczyna była inna niż wskazana w art. 23 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stąd z wnioskowania a contrario tego przepisu wynika, że strata ta podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Zatem do kosztów podatkowych może zostać zaliczona tylko ta część wartości początkowej środków trwałych, od której nie dokonano odpisów amortyzacyjnych.
W konsekwencji niezamortyzowana wartość początkowa budynku i boksów, stanowiących środki trwałe, odpowiadająca ich wartości początkowej pomniejszona o odpisy amortyzacyjne, które zostały dokonane do momentu likwidacji (wyburzenia) tych środków trwałych, może zostać jednorazowo zaliczona do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w dacie likwidacji (wyburzenia) tych środków trwałych. Z uwagi na to, że Wnioskodawca rozpoczął wyburzanie budynku i boksów w grudniu 2016 r., i w tym samym miesiącu zakończył to wyburzanie, ich niezamortyzowana wartość początkowa stanowi koszt podatkowy miesiąca grudnia 2016 r. (...)
Reasumując - Wnioskodawca może zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną część wartości początkowej wyburzonego budynku i boksów. Wnioskodawca może zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną część wartości początkowej wyburzonego budynku i boksów w grudniu 2016 r., tj. w momencie ich likwidacji".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 kwietnia 2017 r., nr 3063-ILPB1-3.4511.28.2017.1.TW)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|