Zapłata przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika
Zakład pracy zapłacił zaległe składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika. Czy w tej sytuacji u pracownika powstanie przychód także wtedy, gdy pracownik zwróci te składki płatnikowi?
Odpowiedź
Przychód powstanie tylko wtedy, gdy pracownik nie zwróci płatnikowi zapłaconych za niego zaległych składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika, bowiem wówczas nastąpi po stronie pracownika przysporzenie majątkowe. |
Z uzasadnienia
"(...) w 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ZUS) przeprowadził kontrolę Wnioskodawcy, w wyniku której została wydana decyzja, z której wynika, że Wnioskodawca nie dopełnił ciążącego na Nim obowiązku odprowadzenia zaległych składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusz pracy od przychodów osiągniętych przez lekarzy zatrudnionych na podstawie umów zlecenia zawartych ze spółką, z którą Wnioskodawca miał zawartą umowę o udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne w okresie od listopada 2010 r. do lipca 2013 r., gdzie jednocześnie lekarze ci byli zatrudnieni w szpitalu na podstawie umowy o pracę.
Wnioskodawca dokonał korekty dokumentów rozliczeniowych do ZUS w maju 2016 r., natomiast spłata zaległych należnych składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusz pracy została rozłożona na 72 nierówne raty na podstawie umowy ratalnej pomiędzy ZUS a Wnioskodawcą. Pierwsza rata składek została zapłacona w lipcu 2016 r. Wnioskodawca zwrócił się o dobrowolny zwrot nieuiszczonej części składek na ubezpieczenie społeczne, leżącej po stronie pracownika do: aktualnych pracowników, byłych pracowników, osób aktualnie udzielających świadczeń na podstawie umowy cywilnoprawnej. Część pracowników (lekarzy) dokonała na rzecz Wnioskodawcy jednorazowej wpłaty zaległych składek, część zadeklarowała spłatę w systemie ratalnym, natomiast część pracowników odmówiła zapłacenia składki.
Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz (...) przepisy prawa stwierdzić należy, że uiszczenie przez Wnioskodawcę zaległych składek za obecnych i byłych pracowników, świadczących usługi na rzecz Wnioskodawcy, w części, która winna być pokryta z przychodu tych osób stanowi nieodpłatne świadczenie generujące przychód podatkowy. Osoby te uzyskały bowiem wymierną korzyść majątkową, gdyż inny podmiot tj. Wnioskodawca poniósł kosztem swojego majątku wydatek, który winien być sfinansowany majątkiem (dochodami) tychże osób. Przychód ten podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji na Wnioskodawcy ciążą obowiązki płatnika z tego tytułu.
W przypadku natomiast, gdy obecni pracownicy zwrócą Wnioskodawcy zaległe składki, a Wnioskodawca uwzględni ten zwrot, zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wówczas nie podlegają one zaliczeniu do przychodów ze stosunku pracy. Analogicznie do powyższego, w sytuacji, gdy byli pracownicy zwrócą Wnioskodawcy zaległe składki z własnych środków, a Wnioskodawca uwzględni ten zwrot, wówczas nie stanowi to dla tych pracowników przychodu z innych źródeł".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 kwietnia 2017 r., nr 1061-IPTPB1.4511.28.2017.1.MM)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|