Data zaliczenia do kosztów prowizji od kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego
Czy koszt prowizji od kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego może być uwzględniony w kosztach uzyskania przychodów w momencie jej zapłaty?
Odpowiedź
Prowizja od kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego naliczona do dnia przekazania środka trwałego do używania stanowi element ceny nabycia. Natomiast prowizja naliczona po tym dniu stanowi koszt uzyskania przychodu niezwiązany bezpośrednio z osiągniętym przychodem i może być rozpoznana jako koszt podatkowy w momencie poniesienia. |
Z uzasadnienia
"W myśl art. 16g ust. 1 pkt 1 udpop, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.
Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu, cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku (art. 16g ust. 3 updop).
Decydujące znaczenie dla zaliczenia określonego wydatku do wydatków stanowiących koszt ceny nabycia środka trwałego ma możliwość powiązania danego wydatku z konkretnym przedsięwzięciem inwestycyjnym, czyli nabytym środkiem trwałym. Wydatek taki może być poniesiony we wczesnym stadium procesu inwestycyjnego w celu stworzenia warunków do prowadzenia inwestycji, jak i późniejszym, bez których nie doszłoby do nabycia środka trwałego. Wszelkie wydatki pozostające w związku z nabyciem środka trwałego mają wpływ na jego cenę nabycia. Koszt ten zarazem stanowi element wartości początkowej, od której dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w styczniu br. zaciągnął kredyt inwestycyjny i zakupił od Gminy budynek Przychodni. Bank naliczył prowizje od udzielonego kredytu w wysokości 1,2% kwoty kredytu, którą Wnioskodawca zapłacił w całości w dniu otrzymania kredytu.
Przenosząc przedstawiony powyżej stan faktyczny na grunt analizowanych przepisów wskazać należy, że prowizja od zaciągniętego kredytu na zakup środka trwałego naliczona do dnia przekazania środka trwałego do używania stanowi, zgodnie z art. 16g ust. 3 updop, element ceny nabycia. Natomiast, prowizja naliczona po tym dniu, stanowi koszt uzyskania przychodu niezwiązany bezpośrednio z osiągniętym przychodem i może być rozpoznana jako koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 4d i 4e updop, w momencie poniesienia tj. w momencie ujęcia w księgach rachunkowych.
Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 4d updop, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust. 4e updop)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 kwietnia 2017 r., nr 2461-IBPB-1-3.4510.86.2017.2.MST)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|