Zakup ubezpieczenia na życie i zdrowie dla członków rodzin pracowników
Czy wydatki na zakup ubezpieczenia na życie i zdrowie dla członków rodzin pracowników stanowią koszt uzyskania przychodów?
Odpowiedź
Wydatki na zakup ubezpieczenia na życie i zdrowie dla członków rodzin pracowników stanowią koszt uzyskania przychodów. |
Z uzasadnienia
"(...) Spółka chcąc podwyższyć swoją atrakcyjność na rynku pracy, planuje wykupić dla pracowników grupowe ubezpieczenie na życie i zdrowie. Ubezpieczeniem będą objęci pracownicy oraz członkowie rodzin/partnerzy życiowi pracowników (współubezpieczeni). Wartość pakietów świadczeń medycznych w części dotyczącej członków rodzin/partnerów życiowych pracowników (współubezpieczonych) stanowić będzie przychód pracownika opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Koszty świadczeń dla współubezpieczonych ponosić będzie zarówno Wnioskodawca (w większości), jak również pracownik (w mniejszości) - część pokrywana przez pracownika potrącana będzie z wynagrodzenia pracownika (za jego zgodą). Wydatki będą miały charakter definitywny i będą pokrywane ze środków obrotowych Spółki.
W tym miejscu należy wskazać, że kosztami podatkowymi są także m.in. tzw. »koszty pracownicze«. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na zakup pakietów medycznych na rzecz pracowników, ponieważ są związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością. Za »koszty pracownicze« można uznać także wydatki dotyczące zakupu pakietów medycznych dla członków rodzin/partnerów życiowych pracowników. Świadczenie to bowiem jest związane ze stosunkiem pracy łączącym pracownika z pracodawcą (gdyby nie ten stosunek członkowie rodzin/partnerzy życiowi pracowników nie partycypowaliby w nabytych pakietach medycznych).
W każdej sytuacji trzeba sprawdzić, jaki jest cel poniesionego wydatku. Spółka wskazała, że istnieje ścisły związek pomiędzy wydatkami ponoszonymi na finansowanie ubezpieczenia, zarówno dla pracowników, jak i dla współubezpieczonych, a przychodami osiąganymi przez Spółkę. Z opisu sprawy wynika również, że zapewnienie ochrony zdrowia dla pracowników w oczywisty sposób przekłada się na wzrost efektywności ich pracy, w tym m.in. na mniejszą absencję w pracy. Takie dodatkowe świadczenie (wykraczające poza zakres medycyny pracy) stanowi przy tym pozapłacowy element wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, zrównany z przychodem ze stosunku pracy. Koszty pracownicze stanowią natomiast bezsprzecznie koszty uzyskania przychodów i są ściśle związane z osiąganiem przez Spółkę przychodów. Również koszty ubezpieczenia w części dotyczącej rodzin pracowników są ściśle związane z osiąganiem przez Spółkę przychodu oraz zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Na najbardziej podstawowym poziomie, ochrona zdrowia dzieci pracowników wpływa na zmniejszanie absencji pracowników ze względu na zmniejszenie liczby zwolnień związanych z opieką nad dzieckiem w czasie choroby. Zwiększona obecność pracowników w pracy przekłada się w konsekwencji na wzrost efektywności pracy, co ma wpływ na zwiększenie przychodów Spółki.
Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że wydatki poniesione na zakup ubezpieczeń dla współubezpieczonych będą spełniać przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; jednocześnie nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1, zatem mogą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki.
Podsumowując, wydatki ponoszone przez Spółkę na zakup ubezpieczenia, w części dotyczącej świadczeń medycznych dla współubezpieczonych stanowią dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 maja 2017 r., nr 0112-KDIL5.4010.16.2017.2.KS)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|