Otrzymanie przez pracownika rzeczowej nagrody jubileuszowej
Czy wartość rzeczowej nagrody jubileuszowej otrzymanej przez pracownika jest u niego przychodem ze stosunku pracy?
Odpowiedź
Wartość rzeczowej nagrody jubileuszowej otrzymanej przez pracownika jest u niego przychodem ze stosunku pracy. |
Z uzasadnienia
"(...) pomiędzy Wnioskodawcą a Związkami Zawodowymi - na podstawie Działu XI Kodeksu pracy - zawarty został Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Zgodnie z zapisami tego Układu pracownikowi, który legitymuje się stażem pracy w Spółce 25 lat i więcej, przysługuje upominek, którego wartość nie może przekroczyć 1/3 minimalnego wynagrodzenia. Zwyczajowo pracownicy sami określają, jaki to ma być upominek. Otrzymują go co 5 lat od stażu wyjściowego, tj. 25 lat. Spółka od wartości upominku potrąca pracownikowi i odprowadza do urzędu skarbowego podatek dochodowy od osób fizycznych.
Przystępując do oceny skutków podatkowych przekazywania pracownikom upominków jubileuszowych zauważyć należy, że charakter prawny gratyfikacji jubileuszowej nie jest jednolity. Może ona stanowić składnik wynagrodzenia za pracę, jeżeli odpowiada cechom pojęciowym premii, a więc poddaje się kontroli, co do przesłanek przyznawania i ustalenia jej wysokości. Może być także świadczeniem pozbawionym cech wynagrodzenia, w sytuacji gdy prawo do niej nie zależy od spełnienia obiektywnie określonych przepisami płacowymi warunków, lecz od jej przyznania; w takim razie jest nagrodą.
Najczęściej prawo do nagrody jubileuszowej przewidują układy zbiorowe pracy, ewentualnie regulaminy wynagradzania. Nagroda jubileuszowa jest premią za wieloletnią pracę. W związku z tym do nabycia prawa do takiej nagrody wystarczające jest spełnienie warunku w postaci osiągnięcia określonego stażu zatrudnienia. Nie jest konieczne przyznanie prawa do nagrody przez pracodawcę. W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjęto, że nagroda jubileuszowa stanowi składnik wynagrodzenia za pracę, a zatem warunków jej wypłaty nie można swobodnie zmieniać, a pracownik nie może się jej zrzec. Ewentualne oświadczenie pracownika bądź porozumienie z pracodawcę o zrzeczeniu się roszczenia o nagrodę jubileuszową jest nieważne.
Z analizy przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że przysługująca pracownikowi nagroda jubileuszowa w postaci upominku jest świadczeniem uzależnionym od spełnienia kryteriów obiektywnych (stażu pracy w Spółce 25 lat i więcej). Wobec tego stanowi ona dla pracownika przychód ze stosunku pracy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z zawartej w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definicji przychodów ze stosunku pracy wynika bowiem, że do przychodów pracownika zalicza się nie tylko otrzymane pieniądze, ale również otrzymane świadczenia rzeczowe.
Wobec powyższego Wnioskodawca postępuje prawidłowo obliczając, pobierając i odprowadzając do właściwego urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od wartości upominków przyznanych pracownikom".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 kwietnia 2017 r., nr 0461-ITPB2.4511.83.2017.1.HD)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|