Wycofanie środka trwałego ze spółki i przekazanie go wspólnikom do ich majątków odrębnych
Czy wycofanie środka trwałego ze spółki komandytowej i nieodpłatne przekazanie go wspólnikom do ich majątków odrębnych, w części odpowiadającej udziałom kapitałowym i udziałom w zyskach spółki, spowoduje u wspólników powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Odpowiedź
Wycofanie środka trwałego ze spółki komandytowej tytułem zmniejszenia udziału kapitałowego i nieodpłatne przekazanie udziałów w tym składniku majątku wspólnikom do ich majątków odrębnych, spowoduje u nich powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. |
Z uzasadnienia
"Co do zasady - przychodem z działalności gospodarczej są otrzymane lub należne pieniądze i inne wartości uzyskiwane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
(...) Wnioskodawca jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki komandytowej (dalej: Spółka). Majątek Spółki stanowi głównie mienie wniesione do niej jako wkład przez wspólników oraz inne nabyte w trakcie trwania Spółki. (...) Wnioskodawca wraz z pozostałymi wspólnikami planuje wycofanie Nieruchomości z ewidencji środków trwałych Spółki i nieodpłatne przekazanie na cele osobiste wspólników do ich majątków prywatnych (odrębnych), proporcjonalnie do udziałów, w jakich wspólnicy uczestniczą w majątku Spółki (udziałów kapitałowych) oraz w zyskach Spółki. Przeniesienie nastąpi na podstawie uchwały wspólników Spółki podjętej w formie aktu notarialnego o zmniejszeniu udziału kapitałowego i przekazaniu wskazanego składnika majątku Spółki (Nieruchomości) na rzecz wspólników do ich majątku odrębnego. Zgodnie z umową Spółki w przypadku Wnioskodawcy udział w Nieruchomości wynosi 94%.
Zatem należy stwierdzić, że w związku z nieodpłatnym przekazaniem przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy 94% udziałów w prawie własności Nieruchomości, z tytułu zmniejszenia udziału kapitałowego, u Wnioskodawcy powstanie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując - planowane wycofanie składnika majątku będącego środkiem trwałym - Nieruchomości ze Spółki tytułem zmniejszenia udziału kapitałowego i nieodpłatne przekazanie 94% udziałów w tej Nieruchomości Wnioskodawcy do jego majątku odrębnego, tj. w części odpowiadającej udziałom kapitałowym i udziałom w zyskach Spółki, spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie przychód ten Wnioskodawca powinien zakwalifikować do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 kwietnia 2017 r., nr 3063-ILPB1-3.4511.25.2017.2.MC)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|