Wierzyciel musi znać zasady odpowiedzialności za długi w danej spółce
Zawierając kontrakty ze spółką komandytową, należy zwrócić uwagę na zasady odpowiedzialności za długi tej spółki. W ich kontekście ważne jest, kto jest komplementariuszem. Spółka komandytowa może zostać wykreślona z KRS bez postępowania likwidacyjnego. Jeśli jej komplementariuszem była zagraniczna spółka z siedzibą na Cyprze, wówczas wierzyciele mogą nie zostać zaspokojeni.
"(...) przepisy o postępowaniu likwidacyjnym mają dyspozytywny charakter. Z art. 67 K.s.h. wynika, że ustawodawca przewidział dwie równorzędne drogi do zakończenia bytu spółki komandytowej, do której w tym zakresie stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej (art. 103 K.s.h.). »Uprzywilejowanie« postępowania likwidacyjnego sprowadza się jedynie do tego, że należy je przeprowadzić, jeżeli wspólnicy nie postanowią inaczej, pierwszeństwo ma zatem wola wspólników. Wolę tę należy uszanować, gdy wspólnicy precyzyjnie uzgodnią sukcesję po spółce komandytowej co do jej majątku i zobowiązań.
(...) nie ma potrzeby wzmożonej ochrony wierzycieli spółki komandytowej (...). Sytuacja wierzycieli rzeczywiście pogarsza się w sytuacji, gdy przestaje istnieć ich dłużnik. Jest to jednak naturalna konsekwencja ustania bytu osoby prawnej. Mechanizmem chroniącym wierzycieli jest następstwo prawne. Spółka komandytowa nie jest osobą prawną, więc można przyjąć, że z chwilą jej wykreślenia z rejestru, gdy zakończono jej byt bez postępowania likwidacyjnego, wszyscy wspólnicy są jej następcami prawnymi. Zgodzić się należy z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 24 lipca 2009 r., II CSK 134/90 (Biul. SN 2009, nr 10, s. 16), że wspólnicy spółki jawnej, którzy podjęli uchwałę o jej rozwiązaniu, są następcami prawnymi tej spółki do czasu zaspokojenia jej wierzycieli. (...) Chociaż rzeczywiście z uwagi na siedzibę komplementariusza wierzycielom spółki może być trudniej dochodzić od niego zaspokojenia roszczeń, to jednak musieli oni z tym się liczyć, wiedząc, kim jest komplementariusz, skoro w spółce komandytowej właśnie komplementariusz ponosi odpowiedzialność dodatkową za długi tej spółki. Nie ma zatem uzasadnienia aksjologicznego do uruchomienia silniejszej ochrony wierzycieli spółki. (...)
W konkluzji należy zatem przyjąć, że przepisów art. 82 i 83 w związku z art. 67 § 1 i art. 103 K.s.h. nie stosuje się do rozwiązywania spółki komandytowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. (...)".
(postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 5 maja 2016 r., sygn. akt II CSK 573/15)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksSpolek.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|