Zwrot podatku przy transporcie kombinowanym
Do dnia 31 marca każdego roku podatnicy wykorzystujący środki transportu, o których mowa w art. 8 pkt 1-6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, dla wykonywania przewozów w transporcie kombinowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mogą składać wnioski o zwrot zapłaconego, w roku ubiegłym, podatku od tych środków. Chodzi tutaj o:
- samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) powyżej 3,5 tony,
- ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dmc zespołu pojazdów od 3,5 tony,
- przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dmc od 7 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.
Kwota zwrotu podatku od środków transportowych uzależniona jest od liczby jazd z ładunkiem lub bez ładunku wykonanych przez środek transportu w przewozie koleją w danym roku podatkowym. Ustala się ją w następujący sposób:
- od 100 jazd i więcej - 100% kwoty rocznego podatku,
- od 70 do 99 jazd włącznie - 75% kwoty rocznego podatku,
- od 50 do 69 jazd włącznie - 50% kwoty rocznego podatku,
- od 20 do 49 jazd włącznie - 25% kwoty rocznego podatku.
Aby możliwe było uzyskanie zwrotu zapłaconego podatku, przewozy w transporcie kombinowanym muszą być wykonywane na terytorium Polski.
Warto w tym miejscu przywołać wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 października 2008 r., sygn. akt II FSK 992/07, z którego wynika, że: "Zwrot podatku od środków transportowych wykorzystywanych w transporcie kombinowanym został ograniczony jedynie do transportu drogowo-kolejowego i jedynie dokument potwierdzający wykonanie transportu koleją stanowi podstawę sporządzenia wniosku o zwrot zapłaconego podatku".
Ponadto, zgodnie z orzecznictwem sądowym, zwrot podatku od środków transportowych nie przysługuje w sytuacji, gdy koleją przewożony jest wyłącznie sam kontener (por. wyrok NSA z dnia 13 marca 2012 r., sygn. akt II FSK 1624/10).
Podstawę do sporządzenia wniosku stanowią dane zawarte w dokumentach przewozowych stosowanych przy wykonywaniu przewozów w transporcie kombinowanym, w których dokonano wpisu o wykonaniu przewozu koleją.
Wniosek złożyć należy do organu, na którego konto wcześniej wniesiono podatek transportowy. Zwrot środków następuje w gotówce albo na rachunek bankowy podatnika wskazany we wniosku, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|