Nie każdy zabytek jest zwolniony z podatku
Firma nabyła stary budynek, który wpisany jest do rejestru zabytków. W przyszłości planujemy utworzyć tam pensjonat. Podczas kontroli konserwator zabytków stwierdził, iż stan nieruchomości wskazuje, że nie jest ona utrzymywana zgodnie z przepisami. Organ podatkowy wymierzył nam podatek od nieruchomości. Nie zgadzamy się z tą decyzją, bowiem w budynku tym prowadziliśmy działania naprawcze i w naszej opinii jest on obecnie w lepszym stanie niż w momencie, kiedy go nabywaliśmy. Czy organ ma rację?
Zwolnione z opodatkowania podatkiem od nieruchomości są grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, z wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Tak stanowi art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Zatem to na właścicielu zabytku ciąży obowiązek opieki, w szczególności poprzez:
- prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku,
- zabezpieczenie i utrzymanie zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie.
Czytelnicy, aby móc skorzystać ze zwolnienia z podatku, muszą posiadać wydane przez konserwatora zabytków zaświadczenie, że utrzymują zabytek zgodnie z wymogami i zaleceniami konserwatorskimi. Jeżeli brak jest takiego dokumentu, wówczas podatek od nieruchomości należy odprowadzać.
Fakt, że przeprowadzono już jakieś prace, jest bez znaczenia. Potwierdził to WSA w Krakowie w wyroku z dnia 11 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Kr 2167/13. Wskazał on, że w kwestii ustalenia prawa do zwolnienia z obowiązku opłacania podatku kluczowe znaczenie ma stwierdzenie, czy podatnicy utrzymują i konserwują nieruchomość w zgodzie z przepisami o ochronie zabytków, a nie, czy podejmują jakiekolwiek działania w tym zakresie.
Wobec tego fakt, że Czytelnicy nabyli nieruchomość w gorszym stanie od obecnego nie skutkuje automatycznie zastosowaniem zwolnienia. Nie wystarczy bowiem wykonanie jakichkolwiek prac na nieruchomości, czy też poczynienie na nią nakładów. Ponadto NSA w orzeczeniu z dnia 13 października 2016 r., sygn. akt II FSK 2487/14, potwierdził, że jeżeli z zaświadczenia wydanego przez konserwatora zabytków wynika, że obiekt budowlany nie jest utrzymywany zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków, wówczas prawo do zwolnienia z podatku nie przysługuje.
Utrzymywanie obiektu budowlanego zgodnie z przepisami o ochronie zabytków stanowi przesłankę jego zwolnienia z podatku od nieruchomości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|