Odpis aktualizujący po przedawnieniu wierzytelności
Firma jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Nasz klient ogłosił upadłość, w związku z czym zgłosiliśmy do sądu kwotę niezapłaconych nam przez tego kontrahenta należności, uprzednio zaliczonych do przychodów należnych. Z uwagi na uznanie nieściągalności tych należności za uprawdopodobnioną, dokonaliśmy odpisów aktualizujących, którymi obciążyliśmy koszty podatkowe. Kiedy nastąpi przedawnienie tych należności? Czy w przypadku ich przedawnienia musimy równowartość dokonanych odpisów aktualizujących zaliczyć do przychodów w podatku dochodowym?
Jeżeli dochodzi do przedawnienia należności, na które zostały utworzone odpisy aktualizujące, wówczas ich równowartość, którą obciążone były koszty podatkowe, należy zaliczyć do przychodów.
Odpis aktualizujący jest kosztem podatkowym, jeżeli podatnik:
- zaliczył należność do przychodów podatkowych,
- uprawdopodobnił nieściągalność należności,
- dokonał zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości odpisu aktualizującego wartość należności.
Jeżeli jednak należność ulegnie przedawnieniu, to jej wartość, w tej części, od której dokonany odpis aktualizujący został zaliczony do kosztów podatkowych, jest przychodem (art. 12 ust. 1 pkt 4d ustawy o pdop).
Terminy przedawnienia roszczeń regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Przykładowo dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej termin ten wynosi trzy lata (art. 118 K.c.), dla sprzedawcy z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności jego przedsiębiorstwa - dwa lata (art. 554 K.c.). Natomiast roszczenie stwierdzone m.in. prawomocnym orzeczeniem sądu przedawnia się z upływem dziesięciu lat (art. 125 § 1 K.c.).
Należy jednak zaznaczyć, że bieg terminu przedawnienia ulega przerwaniu m.in. przez każdą czynność przed sądem przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia bądź zabezpieczenia roszczenia (art. 123 § 1 pkt 1 K.c.).
Z pytania wynika, że wierzytelność została zgłoszona do sądu. Takie zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym jest czynnością, która przerywa bieg terminu przedawnienia. Ponowny bieg terminu przedawnienia (dziesięcioletni, zgodnie z art. 125 K.c.) rozpoczyna się na nowo dopiero od uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu postępowania upadłościowego (art. 124 § 2 K.c.).
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.)
Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o pdop (Dz. U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.)
Ustawa z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2016 r. poz. 2180 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|