Rozwiązanie odpisu aktualizującego
Obciążenie kosztów podatkowych odpisem aktualizującym ma charakter przejściowy. Gdy bowiem dojdzie m.in. do przedawnienia wierzytelności, uznania wierzytelności za nieściągalną, otrzymania zapłaty (wyegzekwowania wierzytelności) czy umorzenia wierzytelności podatnik musi wartość dokonanego odpisu zaliczyć do przychodów.
Przedawnienie
Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 7b ustawy o pdof i art. 12 ust. 1 pkt 4d ustawy o pdop, wartość przedawnionej wierzytelności w tej części, od której dokonano odpisu aktualizującego i zaliczono do kosztów podatkowych, będzie przychodem podatkowym. Jednocześnie wierzytelność odpisana jako przedawniona na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 17 ustawy o pdof i art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o pdop nie będzie kosztem uzyskania przychodu.
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, to termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata (art. 118 K.c.). Od tej ogólnej zasady istnieje jednak szereg wyjątków. Jeden z nich odnosi się do roszczeń z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, które przedawniają się z upływem dwóch lat (art. 554 K.c.). Podobnie roszczenia z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane (art. 646 K.c.). Natomiast rok wyznaczył ustawodawca osobie, chcącej dochodzić swoich roszczeń z tytułu umowy przewozu rzeczy (art. 792 K.c.).
Momentem, od którego liczy się bieg przedawnienia jest dzień, w którym wierzytelność stała się wymagalna - czyli od daty upływu terminu płatności określonej na fakturze bądź w umowie (art. 120 K.c.).
Przerwanie biegu przedawnienia możliwe jest na trzy sposoby, tj. poprzez:
1) każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia,
2) uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje,
3) wszczęcie mediacji.
Uznanie wierzytelności za nieściągalną
Uznanie wierzytelności za nieściągalną, w przypadku gdy wcześniej dokonano odpisu aktualizującego wartość należności i zaliczono go do kosztów uzyskania przychodów, skutkuje powstaniem przychodu (art. 14 ust. 2 pkt 7b ustawy o pdof i art. 12 ust. 1 pkt 4d ustawy o pdop), ale jednocześnie wartość tej wierzytelności jest kosztem podatkowym (art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o pdof i art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy o pdop).
Spłata wierzytelności
Otrzymanie zapłaty od dłużnika lub odzyskanie należności w drodze egzekucji oznacza, że równowartość utworzonego odpisu zaliczonego w tej kwocie do kosztów podatkowych stanie się przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegającym opodatkowaniu zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 7c ustawy o pdof i art. 12 ust. 1 pkt 4e ustawy o pdop.
Umorzenie wierzytelności
Do umorzenia wierzytelności dochodzi, gdy wierzyciel zwolni dłużnika z długu, a dłużnik to zwolnienie przyjmie (art. 508 K.c.).
W razie złożenia zgodnych oświadczeń przez wierzyciela i dłużnika o umorzeniu wierzytelności, podatnik (wierzyciel) jest zobowiązany zaliczyć równowartość dokonanego odpisu aktualizującego do przychodów podatkowych (art. 14 ust. 2 pkt 7b ustawy o pdof i art. 12 ust. 1 pkt 4d ustawy o pdop). Jednocześnie, na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 41 ustawy o pdof oraz art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy o pdop, podatnik może kwotę umorzonych wierzytelności zarachowanych do przychodów należnych zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|