VAT w budownictwie - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 38 (1392) z dnia 11.05.2017
Zastosowanie stawki VAT do budowy domu letniskowego
Zajmujemy się m.in. budową i montażem domków letniskowych (PKOB 11) o powierzchni nieprzekraczającej 300 m2. Czy do ich budowy możemy zastosować 8% stawkę VAT?
Preferencyjną 8% stawkę VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:
1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
Jak stanowi art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11. Dział ten obejmuje budynki mieszkalne jednorodzinne, sklasyfikowane w klasie 1110. Klasyfikacja ta obejmuje m.in.: wille, domki wypoczynkowe, domy mieszkalne w gospodarstwach rolnych, rezydencje wiejskie, domy letnie itp.
Reasumując, jeżeli przedmiotem umowy jest budowa domu letniskowego o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 m2, sklasyfikowanego w PKOB w dziale 11, to roboty budowlane związane z tą budową należy opodatkować 8% stawką VAT.
W tym miejscu warto zwrócić także uwagę na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 5 stycznia 2017 r., nr 0461-ITPP1.4512.729.2016.2.JP. Ze stanu faktycznego rozpatrywanej sprawy wynika, że spółka zajmuje się produkcją, montażem i dostawą domów mieszkalnych i letniskowych (PKOB 1110). W spółce występują dwa rodzaje sytuacji: pierwsza - klient zamawia domek wraz z montażem, druga - klient kupuje domek i samodzielnie go montuje. Zdaniem spółki taka dostawa opodatkowana jest 8% stawką VAT. Zaś organ podatkowy uznał, że w pierwszej sytuacji mamy do czynienia z robotami budowlanymi. Zatem w przypadku, gdy roboty dotyczą wzniesienia obiektu stanowiącego budynek zaliczany do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, to zastosowanie znajdzie 8% VAT. W drugiej sytuacji przedmiotem świadczenia są wyłącznie elementy domku letniskowego, a ich montaż należy do inwestora. Mamy zatem do czynienia z dostawą gotowych elementów, które należy opodatkować 23% VAT.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|