Wypłata zysku spółki na rzecz wspólników będących osobami fizycznymi
Wypłata zysku w formie pieniężnej
Przekazanie w formie pieniężnej zysku wypracowanego przez spółkę niebędącą osobą prawną jest u wspólników tej spółki (osób fizycznych) neutralne podatkowo. Wynika to z faktu, że zysk stanowi odzwierciedlenie dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej w formie takiej spółki. Natomiast ze względu na to, że podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy spółki niebędącej osobą prawną, to już w trakcie roku podatkowego opłacają oni podatek (zaliczki) od dochodu związanego z działalnością spółki. Należy przy tym dodać, że każdy wspólnik do wyliczenia swojego dochodu przyjmuje przychody, koszty ich uzyskania, wydatki niestanowiące kosztów podatkowych oraz straty i ulgi związane z działalnością, proporcjonalnie do przysługującego mu prawa do udziału w zysku spółki (art. 8 ust. 1 i 2 updof).
Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 kwietnia 2016 r., nr ILPB1/4511-1-230/16-2/AN).
U wspólników spółki niebędącej osobą prawną dochód z działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu już w trakcie roku podatkowego. W rezultacie przekazanie po zakończeniu roku zysku na rzecz wspólników, nie stanowi odrębnej podstawy do ustalenia przychodu, o ile następuje w formie pieniężnej.
Przekazanie zysku w naturze (w formie rzeczowej)
Rozważając przekazanie zysku w formie rzeczowej, np. w postaci należących do spółki środków trwałych, wspólnicy spółki niebędącej osobą prawną powinni mieć na względzie, że taka czynność, w świetle art. 14 ust. 2e i 2f updof, powoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Z przywołanych przepisów wynika, że jeżeli spółka niebędąca osobą prawną reguluje w całości lub w części zobowiązanie przez wykonanie świadczenia niepieniężnego, to wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia stanowi przychód. Przy czym, w sytuacji gdy wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten podlega określeniu w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego przy odpowiednim zastosowaniu art. 19 updof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksSpolek.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|