Prawo użytkowania nieruchomości wniesione do spółki jako wkład
Pomiędzy podatnikiem a inną osobą fizyczną została zawarta umowa spółki cywilnej, w której mają oni równe udziały. Oboje kilka lat temu zakupili nieruchomość, która stanowi własność każdego z nich po 50%. Do spółki jako wkład wnieśli prawo użytkowania tej nieruchomości. Czy z tytułu wniesienia do spółki cywilnej jako wkładu prawa użytkowania nieruchomości na wspólnikach będzie ciążył wynikający z art. 14 ust. 2 pkt 8 updof obowiązek ustalenia przychodu z tytułu prawa do nieodpłatnego używania tej nieruchomości?
Przedmiotem wkładu niepieniężnego mogą być m.in. nieruchomości, a ich wniesienie do spółki może nastąpić w dwojaki sposób: na własność lub do używania przez spółkę.
W zamian za wkład wspólnik jest uprawniony do udziału w zyskach spółki - w określonych w umowie spółki proporcjach.
Ponieważ spółka cywilna jest osobową spółką prawa cywilnego i tym samym nie posiada zdolności prawnej, z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki. Przychody z udziału w spółce cywilnej prowadzącej działalność gospodarczą stanowią u wspólników przychody z działalności gospodarczej, co wynika z art. 5b ust. 2 updof. Według tego przepisu, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 updof, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy. Stosownie natomiast do przepisu art. 5a pkt 26 updof, spółka niebędąca osobą prawną oznacza spółkę inną niż określoną w art. 5a pkt 28 updof.
W art. 14 ust. 1 updof zdefiniowano pojęcie przychodów z działalności gospodarczej, natomiast ust. 2 tego artykułu zawiera katalog przychodów, które także uważa się za przychody z działalności gospodarczej. W katalogu tym nie wymieniono wniesionych do spółki wkładów niepieniężnych.
Czynność tego rodzaju nie wiąże się z uzyskaniem przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 updof, bowiem wartość wkładu nigdy nie jest nieodpłatnym świadczeniem u pozostałych wspólników. Warunkiem powstania spółki jest działanie w sposób oznaczony, np. poprzez wniesienie wkładu. Zatem wniesienie wkładu wynika z samej istoty tworzenia i funkcjonowania spółki cywilnej. To, że wspólnik wniósł do spółki cywilnej wkład niepieniężny, którym może być m.in. prawo używania nieruchomości, nie oznacza, że pozostali wspólnicy otrzymali przez to świadczenie i to świadczenie nieodpłatne.
Wniesienie do spółki cywilnej wkładu niepieniężnego w postaci prawa do nieodpłatnego użytkowania nieruchomości także u podatnika - jako wspólnika udostępniającego i korzystającego - nie stanowi przychodu, o którym mowa w powołanym art. 14 ust. 2 pkt 8 updof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksSpolek.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|