Wycena składników majątkowych wniesionych aportem
Wspólnik jako wkład do spółki jawnej wniósł przedsiębiorstwo, które dotychczas prowadził samodzielnie. Jak wycenić w spółce nabyte w tej formie towary handlowe? Czy możliwe jest uwzględnienie kosztów nabycia tych towarów w kosztach podatkowych spółki i jak ująć te koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej przez spółkę? Czy konieczna jest kontynuacja zasad i metod amortyzacji środków trwałych stanowiących wkład?
Osoba fizyczna, która prowadzi indywidualnie działalność gospodarczą, może wnieść całe swoje przedsiębiorstwo aportem do spółki jawnej, uzyskując w zamian prawo do udziału w zyskach tej spółki. W spółce jawnej składniki majątku otrzymane w formie aportu przedsiębiorstwa należy wycenić. Sposób wyceny zależy od rodzaju tych składników.
Jeśli chodzi o nabyte w drodze aportu przedsiębiorstwa środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, to ich wartość ustala się w wysokości wartości początkowej każdego z tych składników określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wnoszącego wkład. Oznacza to, że spółka jawna wprowadzając tego rodzaju składniki majątku do swojej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, musi uwzględnić ich wartość początkową wynikającą z ewidencji prowadzonej przez wspólnika, który wniósł wkład.
Dodatkowo, amortyzując te składniki majątku, obowiązana jest:
- dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów dokonanych przez wnoszącego wkład w ramach jego indywidualnej działalności,
- kontynuować przyjętą przez niego metodę amortyzacji.
Stanowią o tym art. 22 ust. 1k pkt 1, art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. a oraz art. 22h ust. 3a w związku z ust. 3 updof.
Z kolei na podstawie art. 22 ust. 1k pkt 2 updof, w razie nabycia w drodze aportu przedsiębiorstwa również innych składników majątku niż środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne (np. materiałów, towarów, wyrobów), ich wyceny spółka jawna powinna dokonać w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia. Według tak ustalonej wartości spółka jawna może ująć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie towarów handlowych poniesione przez wnoszącego wkład.
Jeżeli chodzi o towary handlowe przejęte jako składniki przedsiębiorstwa wniesionego aportem do spółki jawnej, to koszty ich nabycia powinny zostać ujęte w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej przez spółkę. Problematyczna pozostaje kwestia, w jaki sposób dokonać ich wprowadzenia do tej księgi, tj. wpisując koszty w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu", czy jako element spisu z natury. Mając na uwadze, że nabycie w formie aportu nie wiąże się z zapłatą ceny zakupu, bardziej właściwy wydaje się drugi z przedstawionych sposobów. Takie stanowisko prezentują też niektóre organy podatkowe (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 23 czerwca 2016 r., nr 1061-IPTPB1.4511.271.2016.1.SJ). Oznacza to, że wartość towarów handlowych nabytych przez spółkę jawną w formie aportu przedsiębiorstwa dokonanego przez jednego ze wspólników, będzie miała wpływ na dochód z działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę poprzez różnice remanentowe (art. 24 ust. 2 updof).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksSpolek.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|