Świadczenie przez wspólnika prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą usług na rzecz swojej spółki
Podatnik w ramach prowadzonej przez siebie indywidualnej działalności gospodarczej świadczy usługi na rzecz spółki cywilnej, której jest wspólnikiem. Czy koszty tych usług są u wszystkich wspólników tej spółki kosztami uzyskania przychodów?
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują ograniczenia w zakresie możliwości zawierania umów między odrębnymi podmiotami gospodarczymi. Możliwa jest więc sytuacja, w której ta sama osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą świadczy usługi na rzecz spółki cywilnej, której jest wspólnikiem. Wówczas przyjmuje się, że stronami umowy o świadczenie usług są dwa odrębne podmioty gospodarcze.
W rezultacie wydatki spółki cywilnej na nabycie usług świadczonych przez jej wspólnika w ramach indywidualnie prowadzonej działalności są kosztami uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 updof, jeżeli celem ich poniesienia jest uzyskanie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Co istotne, koszty takich usług nie podlegają wykluczeniu z kosztów podatkowych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 10 updof.
Z uregulowań tego przepisu wynika, że za koszty uzyskania przychodów nie uważa się m.in. wartości własnej pracy podatnika, w tym także wykonywanej przez wspólnika spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej. W analizowanym przypadku wykonywanie usług na rzecz spółki przez jej wspólnika w ramach odrębnej działalności gospodarczej nie może być utożsamiane z jego pracą na rzecz spółki. Świadczenie usług nie odbywa się w ramach stosunku pracy (lub stosunków pokrewnych), jak też nie stanowi wykonania przez wspólnika względem spółki obowiązków związanych z prowadzeniem jej spraw.
Mając to na uwadze, nie ma przeszkód, aby wydatki ponoszone na nabycie usług świadczonych na rzecz spółki cywilnej przez jej wspólnika w ramach odrębnie prowadzonej działalności gospodarczej, były uwzględniane w kosztach uzyskania przychodów każdego ze wspólników tej spółki, w tym wspólnika świadczącego usługi, proporcjonalnie do przysługujących im praw do udziału w jej zysku (o ile oczywiście zostały poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksSpolek.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|