Przychód z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego przez osobę fizyczną
Osoby fizyczne mogą prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki niebędącej osobą prawną. Pod pojęciem tym, zgodnie z art. 5a pkt 26 updof, należy rozumieć spółkę inną niż określona w art. 5a pkt 28 updof. W polskim systemie prawnym wspomniany warunek spełniają:
- spółka cywilna oraz
- spółki osobowe prawa handlowego, takie jak:
- spółka jawna,
- spółka partnerska,
- spółka komandytowa.
Przystąpienie do wymienionych spółek wiąże się z wniesieniem wkładu, który może mieć postać pieniężną lub niepieniężną. W zamian za wkład wspólnicy uzyskują prawo do reprezentowania spółki i prowadzenia jej spraw, a także prawo do udziału w zyskach i stratach spółki. Przedmiot wniesionego wkładu nie jest do celów podatkowych traktowany jako cena za nabycie tych praw. W rezultacie objęcie udziałów w spółce niebędącej osobą prawną w zamian za wniesiony wkład jest uważane za czynność neutralną podatkowo w zakresie podatku dochodowego (por. uchwałę siedmiu sędziów NSA z 14 marca 2011 r., sygn. akt II FPS 8/10 oraz interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 listopada 2016 r., nr 3063-ILPB1-1.4511.196.2016.1.KS).
Przedmiotem wkładu niepieniężnego wnoszonego przez osoby fizyczne do spółki niebędącej osobą prawną mogą być składniki majątku należącego do tych osób, w tym również składniki majątku otrzymane w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. W takim przypadku wniesienie wkładu uważane jest za formę odpłatnego zbycia tych składników majątku, czego konsekwencją jest powstanie przychodu podatkowego u osób wnoszących tego rodzaju wkład.
Przychód, o którym mowa nie podlega jednak opodatkowaniu, gdyż ma do niego zastosowanie zwolnienie podatkowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 50b updof. Zgodnie z tym przepisem, za wolne od podatku dochodowego uważa się przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksSpolek.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|