Firmowe podróże w podatku dochodowym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 30 (1384) z dnia 13.04.2017
Udokumentowanie przejazdów w podróży służbowej
Od niedawna prowadzę własną jednoosobową firmę produkcyjną zatrudniając w niej 5 pracowników. Ponieważ sam nie jestem w stanie podołać wszystkim obowiązkom związanym z zaopatrzeniem do produkcji i dystrybucją moich wyrobów, będę w tym celu jednego z pracowników wysyłał w podróże służbowe, które będzie on odbywał swoim prywatnym samochodem osobowym. Czy wystarczy, że pracownik rozliczając podróż służbową odbytą takim środkiem transportu przedłoży faktury dokumentujące zakup paliwa, czy też konieczne jest prowadzenie przez niego ewidencji przebiegu pojazdu?
W przypadku gdy za zgodą pracodawcy pracownik odbędzie podróż służbową swoim prywatnym samochodem, przysługuje mu zwrot kosztów używania tego samochodu. Zwrot ten oblicza się w wysokości stanowiącej iloczyn ilości przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu, ustalonej przez pracodawcę, nie wyższej niż stawka określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. z 2002 r. nr 27, poz. 271 ze zm.). Taki sposób zwrotu kosztów przejazdu prywatnym samochodem w pracowniczej podróży służbowej wynika z rozporządzenia w sprawie podróży służbowej.
Kalkulator kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
Zastosowanie się do tych uregulowań w praktyce powoduje, że zbędne jest posiadanie faktur za paliwo tankowane do tego samochodu. Faktury dokumentujące zakup paliwa do samochodu pracownika, wykorzystywanego podczas podróży służbowej nie stanowią też podstawy do ujmowania w podatkowych kosztach uzyskania przychodów pracodawcy kosztów przejazdu pracownika w odbytej podróży służbowej.
W tym celu niezbędne jest jedynie prowadzenie przez pracownika ewidencji przebiegu pojazdu. Pracodawca powinien żądać tego od pracownika z uwagi na regulacje zawarte w art. 23 ust. 1 pkt 36 lit. a) i ust. 5 ustawy o pdof oraz art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a) i ust. 5 ustawy o pdop. Od jej prowadzenia uzależniona jest możliwość obciążania kosztów firmowych wartością zwróconych pracownikom kosztów przejazdu. Z uregulowań zawartych w tych przepisach wynika bowiem, że w razie braku ewidencji przebiegu pojazdu, koszty zwrócone pracownikowi z tytułu używania jego prywatnego samochodu w podróży służbowej, nie stanowią u pracodawcy kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.)
Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o pdop (Dz. U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|