Firmowe podróże w podatku dochodowym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 30 (1384) z dnia 13.04.2017
Opodatkowanie świadczeń pracowników oddelegowanych
Firma zapewnia bezpłatne przejazdy na budowy oraz bezpłatne zakwaterowanie (dowozy w poniedziałek i przywozy w piątek) pracownikom oddelegowanym do pracy na budowach realizowanych przez firmę na terenie całej Polski. Czy ponoszone przez pracodawcę koszty dowozu i zakwaterowania są u pracowników opodatkowanym przychodem?
W branży budowlanej wiele firm praktykuje dowożenie pracowników do miejsca wykonywania pracy oraz zapewnianie im zakwaterowania, jeżeli teren budowy jest położony daleko od miejsc ich stałego zamieszkania. Pracownicy ci zazwyczaj są oddelegowani do pracy w innej miejscowości za porozumieniem stron lub też w umowie o pracę mają określone tzw. ruchome miejsce pracy. Z tego względu nie przysługują im diety i inne należności za czas podróży służbowej, które wprost zostały zwolnione od podatku dochodowego w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o pdof
Firmy budowlane, które zapewniają takim pracownikom bezpłatny dowóz i zakwaterowanie, mają problemy z rozliczaniem tego typu świadczeń w kontekście przychodów z nieodpłatnych świadczeń. W wyroku z dnia 8.07.2014 r., sygn. akt K 7/13, Trybunał Konstytucyjny wskazał istotne elementy konstytuujące po stronie pracownika przychód z nieodpłatnie uzyskanych świadczeń od pracodawcy. Powołując się na to orzeczenie, organy podatkowe dopiero po jego wydaniu zaczęły przyjmować, że sfinansowanie pracownikom oddelegowanym kosztów noclegów i przejazdów do miejsca pracy, w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków służbowych w miejscu i w czasie wskazanym przez pracodawcę (niebędącym podróżą służbową), nie generuje po stronie pracowników przychodu podatkowego.
Jakiś czas temu stanowisko to jednak ponownie się zradykalizowało i obecnie organy podatkowe przyjmują, że skoro pracodawca nie ma ustawowego obowiązku zapewnienia oddelegowanemu pracownikowi bezpłatnego noclegu, to wartość tego świadczenia generuje po stronie pracownika przychód z nieodpłatnych świadczeń (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 23.08.2016 r., nr IBPB-2-1/4511-290/16-1/HK). W opozycji do obecnych interpretacji organów stoi orzecznictwo sądowe (por. wyrok NSA z dnia 9.08.2016 r., sygn. akt II FSK 1970/14) przyjmując w oparciu o powołany wyrok TK, że u pracowników w przypadkach analogicznych do omawianego nie powstaje przychód ze stosunku pracy. Wobec powyższego na pytanie Czytelnika nie można odpowiedzieć jednoznacznie.
Gdyby jednak przyjąć za organami podatkowymi, że przychód z omawianych świadczeń powstaje, należy wskazać, że nie zawsze będzie on opodatkowany. Gdy pracodawca organizuje bezpłatny dowóz do pracy autobusem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o pdof, to wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika z tego tytułu jest wolna od podatku. Z kolei na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o pdof, na zasadach w nim określonych, wolna od podatku jest także wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|