Opodatkowanie zysków pozostawionych na kapitale zapasowym przekształcanej spółki
Spółka z o.o. ulegnie przekształceniu w spółkę jawną. W spółce z o.o. pozostaną na kapitale zapasowym wypracowane zyski. Czy na dzień przekształcenia u wspólników spółki z o.o. a później spółki jawnej (będących osobami fizycznymi objętymi nieograniczonym obowiązkiem podatkowym) powstanie przychód w związku z zyskiem pozostawionym na kapitale zapasowym spółki przekształcanej (spółki z o.o.)?
Podatkowe skutki przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną wiążą się z możliwością powstania przychodów z kapitałów pieniężnych, do których, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 updof, zalicza się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.
Zgodnie zaś z art. 24 ust. 5 pkt 8 updof, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia.
Nie budzi więc wątpliwości, że zysk pozostawiony na kapitale zapasowym spółki z o.o. w momencie jej przekształcenia w spółkę jawną stanie się przychodem jej wspólników. Przychód ten podlega opodatkowaniu.
Na podstawie art. 41 ust. 4c updof, spółka powstała w wyniku przekształcenia (tu spółka jawna) jest obowiązana, jako płatnik, pobrać od tego przychodu 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Podatek ten musi wpłacić w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu powstania obowiązku podatkowego (tj. miesiącu przekształcenia) - na rachunek urzędu skarbowego właściwego według swojej siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy nie posiada siedziby.
Przy czym, aby spółka mogła przekazać podatek do urzędu skarbowego, podatnik (wspólnik spółki jawnej) uzyskujący wspomniany przychód powinien wpłacić jej kwotę tego podatku przed terminem określonym w art. 42 ust. 1 updof dla wpłaty tego podatku. Tak wynika z art. 41 ust. 8 updof.
Poza tym na spółce spoczywa obowiązek złożenia do tego urzędu skarbowego deklaracji PIT-8AR. Termin przekazania deklaracji, niezależnie od tego czy jest ona składana drogą elektroniczną, czy w formie dokumentu pisemnego, upływa z końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym. Jedynie w razie zaprzestania przez płatnika prowadzenia działalności przed tą datą, PIT-8AR należy złożyć do dnia zaprzestania tej działalności.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|