Obniżenie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek
W kwietniu 2017 r. wypłacimy pracownikowi tylko część wynagrodzenia należnego mu za ten miesiąc. Jeżeli okaże się, że zaliczka na podatek ustalona od tego wynagrodzenia będzie niższa od składki na ubezpieczenie zdrowotne, to czy powinniśmy obniżyć ją do wysokości tej zaliczki?
Gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika jest wyższa od zaliczki na podatek, składkę tę za poszczególne miesiące obniża się do wysokości tej zaliczki. Tak wynika z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 ze zm.), zwanej dalej ustawą zdrowotną.
Wysokość obniżenia składki zdrowotnej uzależniona jest od wysokości zaliczki na podatek ustalanej zgodnie z ustawą o PIT. Zaliczkę na podatek od wynagrodzenia pracownika zakład pracy (płatnik) ustala za okresy miesięczne. Obniżanie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek także dokonywane jest za okresy miesięczne. Jeżeli więc pracownik w danym miesiącu uzyska tylko część należnego mu wynagrodzenia, to pracodawca tylko od tej części zobowiązany jest ustalić m.in. wysokość składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek i ewentualnie, w razie zaistnienia stosownych okoliczności, obniżyć składkę zdrowotną do wysokości tej zaliczki. Na taki sposób postępowania nie wpływa fakt, że gdyby w danym miesiącu pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie w pełnej wysokości, nie zaistniałaby konieczność obniżenia składki zdrowotnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|