Skrócona nazwa firmy na fakturze
Czy na fakturze można stosować skrót w nazwie firmy (typu FHU, PPHU)? Czy stosowanie takich skrótów może zostać zakwestionowane?
Stosowanie na fakturach skrótu w nazwie firmy nie powinno być kwestionowane, ale warto taki skrót zgłosić, rejestrując firmę. |
Z przepisów Kodeksu cywilnego (art. 432-433 K.c.) wynika, że przedsiębiorca działa pod firmą. Firmę ujawnia się we właściwym rejestrze, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej. Firma przedsiębiorcy powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku. Firma nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, źródeł zaopatrzenia.
Ponadto przepisy K.c. zawierają odrębne uregulowania w zależności od tego, czy przedsiębiorca jest osobą fizyczną czy prawną, tj.:
- firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych (patrz: art. 434 K.c.);
- firmą osoby prawnej jest jej nazwa. Firma zawiera określenie formy prawnej osoby prawnej, które może być podane w skrócie, a ponadto może wskazywać na przedmiot działalności, siedzibę tej osoby oraz inne określenia dowolnie obrane. Firma osoby prawnej może zawierać nazwisko lub pseudonim osoby fizycznej, jeżeli służy to ukazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością przedsiębiorcy. Umieszczenie w firmie nazwiska albo pseudonimu osoby fizycznej wymaga pisemnej zgody tej osoby, a w razie jej śmierci - zgody jej małżonka i dzieci (patrz: art. 435 § 1-3 K.c.);
Przedsiębiorca może posługiwać się skrótem firmy (patrz: art. 435 § 4 K.c.). |
Należy ponadto uściślić, że zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (patrz: art. 4 ww. ustawy), przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
W świetle powyższego, stosowanie skrótów w nazwach firm (przy zachowaniu powyższych regulacji prawnych) nie powinno być kwestionowane. Warto jednak zgłosić taki skrót, ujawniając firmę w odpowiednim rejestrze. CEIDG w danych podstawowych zawiera m.in. imię, nazwisko i firmę przedsiębiorcy (w rejestrze tym znajdują się firmy posługujące się np. skrótem PPHU). Z kolei KRS w dziale 1 poz. 3 zawiera firmę, pod którą spółka działa (wpisując firmę do KRS nie można wprawdzie wpisać skrótu formy prawnej, ale do jego stosowania uprawniają ww. przepisy Kodeksu cywilnego; ponadto w KRS widnieją firmy posługujące się m.in. takimi skrótami jak PHU).
Odnośnie stosowania skrótu firmy na fakturach należy mieć na uwadze, że dane, jakie powinna zawierać faktura, zostały określone w art. 106e ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że powinna ona zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. Natomiast ww. przepisy Kodeksu cywilnego dopuszczają stosowanie skrótu firmy. W związku z tym stosowanie skrótów w nazwach firm przy wystawianiu faktur nie powinno być naszym zdaniem kwestionowane. Warto jednak zachować jednolitość tego skrótu pomiędzy zgłoszeniem firmy w odpowiednim rejestrze a zgłoszeniem rejestracyjnym na potrzeby VAT. Druk VAT-R (poz. 11 i 12) w danych identyfikacyjnych zawiera bowiem zarówno nazwę pełną, jak i nazwę skróconą (dotyczy podatnika niebędącego osobą fizyczną).
Wzór zgłoszenia VAT-R dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Podatek VAT |
Natomiast w przypadku osoby fizycznej, druk VAT-R (w danych identyfikacyjnych) zawiera nazwisko, pierwsze imię, drugie imię (poz. 11) oraz imię ojca, imię matki (poz. 12). Są to odpowiedniki kolejno nazwy pełnej i nazwy skróconej identyfikujących podatnika niebędącego osobą fizyczną. Nie ma jednak przeszkód, aby na fakturze - obok firmy osoby fizycznej (czyli nazwiska i imion) - podać nazwę oraz skrót (np. typu PPHU), jakimi podatnik chce się posługiwać dla łatwiejszej identyfikacji prowadzonej działalności gospodarczej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|