Odliczenie VAT z faktury wystawionej przedwcześnie - skutki u nabywcy
Przedwczesne wystawienie faktury przez sprzedawcę nie powinno pozbawić nabywcy prawa do odliczenia VAT wykazanego w tej fakturze. Trzeba jednak pamiętać, że sam fakt otrzymania faktury nie jest wystarczający do odliczenia podatku. Prawo do odliczenia VAT powstaje bowiem generalnie w rozliczeniu za miesiąc/kwartał, w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT). Jak już wskazano, poza nielicznymi wyjątkami, samo wystawienie faktury obowiązku podatkowego nie generuje. W związku z tym, aby nabywca mógł odliczyć VAT z otrzymanej faktury, powinien poczekać na moment, w którym u sprzedawcy powstanie obowiązek podatkowy.
Nabywca nie może odliczyć VAT z faktury wystawionej przed dokonaniem dostawy towaru (wykonaniem usługi, wpłatą zaliczki). |
Wydaje się, że nabywca powinien mieć jednak prawo do odliczenia VAT z faktury wystawionej przedwcześnie w okresie późniejszym (najwcześniej w miesiącu, w którym dojdzie do dokonania dostawy towaru/wykonania usługi/zapłaty zaliczki). Trzeba jednak pamiętać, że niekiedy organy podatkowe traktują faktury wystawione przedwcześnie jako "puste". Przy skrajnie niekorzystnym podejściu mogłyby zatem odmówić prawa do odliczenia VAT z takiej faktury. W związku z tym również w interesie nabywcy jest, aby przedwcześnie wystawiona faktura została skorygowana. Nie będzie wówczas wątpliwości co do prawa do odliczenia VAT z "nowej" faktury.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|