Skorygowanie faktury wystawionej przedwcześnie
Organy podatkowe uznają generalnie, że faktura wystawiona przedwcześnie jest nieprawidłowa i należy ją skorygować (jeżeli nie jest ona anulowana - kiedy anulowanie faktury jest możliwe piszemy w pkt 9 rozdz. II niniejszego opracowania). Zdarzają się wprawdzie także stanowiska łagodniejsze, tj. że wystawienie korekty nie jest konieczne (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 listopada 2015 r., nr IPPP1/4512-972/15-2/EK). Zaznaczamy jednak, że to stanowisko - choć wydaje się zasadne - jest raczej odosobnione. Jeżeli więc faktura została wystawiona przedwcześnie, radzimy ją skorygować (poprzez wystawienie faktury korygującej).
Pojawia się więc pytanie: Czy można skorygować jedynie datę wystawienia faktury (bez korygowania wartości podanych w fakturze)?
Możliwość skorygowania daty wystawienia faktury (podanej na fakturze prawidłowo) jest kontrowersyjne. Faktycznej daty określonego zdarzenia (już zaistniałego) nie sposób bowiem zmienić (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 29 stycznia 2015 r., nr IPTPP4/443-785/14-4/ALN).
W związku z powyższym, gdy do dostawy towaru (wykonania usługi czy wpłaty zaliczki) jeszcze nie doszło, naszym zdaniem, najlepszym rozwiązaniem jest skorygowanie przedwcześnie wystawionej faktury poprzez wystawienie faktury korygującej "do zera" (korekta na całą wartość faktury pierwotnej) i wystawienie "nowej" faktury (w obowiązującym terminie). Taki sposób korekty znajduje potwierdzenie także w przywołanych już interpretacjach indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 29 stycznia 2015 r., a także Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 maja 2015 r.
Kontrowersyjne może być natomiast skorygowanie "do zera" faktury, gdy dostawa towaru została już zrealizowana (usługa została wykonana lub zaliczka została otrzymana). Niemniej jednak faktura wystawiona przedwcześnie zawiera błąd formalny i musi istnieć możliwość jego "naprawienia". Ponieważ wszelkie pomyłki na fakturze mogą być korygowane poprzez wystawienie faktury korygującej, również w tym przypadku wystawienie takiej korekty ("do zera") powinno być dopuszczalne.
Tu zaznaczamy, że data wystawienia faktury nie decyduje o terminie rozliczenia VAT przez sprzedawcę (z wyjątkami, które tu pomijamy). W związku z tym faktura wystawiona przedwcześnie i korekta tej faktury nie powinny wpłynąć na rozliczenie VAT (faktury te wzajemnie się "zerują"). Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak uzyskanie potwierdzenia odbioru tej korekty przez nabywcę.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|