Otrzymanie faktury korygującej - rozliczenie VAT u nabywcy
Podmioty gospodarcze otrzymują niekiedy od swoich kontrahentów faktury korygujące. Przyczyny wystawienia faktur korygujących mogą być różne, tj. mogą być skutkiem np. otrzymania rabatu, zwrotu towaru czy błędu popełnionego na fakturze pierwotnej. Należy mieć na uwadze, że inne będą reguły rozliczania faktur korygujących "in minus", a inne - "in plus".
Faktura korygująca "in minus"
Faktura korygująca "in minus" to faktura powodująca konieczność zmniejszenia kwoty VAT naliczonego. Rozliczenia takich korekt dokonuje się w oparciu o regulacje zawarte w art. 86 ust. 19a ustawy o VAT (pomijamy tu kwestię skont).
Zgodnie z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą (np. z tytułu udzielania przez sprzedawcę po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen, zwrotu towaru czy błędu popełnionego na fakturze pierwotnej, w wyniku czego wykazano kwotę VAT wyższą niż należna), jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. |
Przykład
W dniu 15 lutego 2017 r. podatnik otrzymał fakturę korygującą w związku ze zwrotem towaru nabytego w 2016 r. VAT naliczony wykazany na fakturze pierwotnej podatnik odliczył w deklaracji za grudzień 2016 r. Ponieważ podatnik otrzymał fakturę korygującą w lutym br., to skoryguje on (tj. zmniejszy) kwotę VAT naliczonego w deklaracji VAT za luty br. |
Jeżeli podatnik nie odliczył VAT naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego odliczenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego odliczenia (tj. w rozliczeniu za okres, w którym odliczy VAT z faktury pierwotnej).
Przykład
W dniu 31 stycznia 2017 r. spółka otrzymała od kontrahenta fakturę korygującą z tytułu rabatu udzielonego do towarów zakupionych w grudniu 2016 r. Załóżmy, że spółka otrzymała fakturę pierwotną dopiero w lutym br. i dopiero w lutym mogła odliczyć VAT z tej faktury. W tej sytuacji spółka rozliczyła fakturę korygującą (wraz z fakturą pierwotną) w deklaracji VAT za luty br. |
Jeżeli nabywca towaru nie uzyskał od sprzedawcy faktury korygującej, mimo udokumentowanej próby jej doręczenia przez sprzedawcę, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym dowiedział się o warunkach, na jakich transakcja została zrealizowana (zob. art. 86 ust. 19b ustawy o VAT).
Faktura korygująca "in plus"
Ustawodawca nie odniósł się do sposobu rozliczania faktur korygujących "in plus", tj. faktur zwiększających kwotę VAT naliczonego.
Zgodnie z przyjętym w praktyce poglądem, nabywca ma prawo do odliczenia VAT z faktury korygującej "in plus" na zasadach ogólnych, tj. generalnie w rozliczeniu za okres, w którym u sprzedawcy (usługodawcy) powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał tę korektę.
Zatem bez względu na przyczynę wystawienia faktury korygującej "in plus" (błąd na fakturze pierwotnej, nowe okoliczności powodujące obowiązek korekty), nabywca ma prawo odliczyć VAT z otrzymanej faktury korygującej generalnie najwcześniej w rozliczeniu za miesiąc otrzymania tej korekty.
Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 lutego 2017 r., nr 3063-ILPP2-2.4512.192.2016.3.JK, w której organ podatkowy stwierdził:
"(...) w odniesieniu do faktur korygujących zwiększających u nabywcy podatek naliczony należy stwierdzić, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają szczególnych regulacji, w związku z tym należy stosować przepisy dotyczące odliczania podatku naliczonego z dokumentów pierwotnych - faktur zakupowych.
Wskazuje się, że w przypadku faktur korygujących należy stosować te same zasady rozliczeń, co przy fakturach pierwotnych, uregulowane w art. 86 ust. 10, art. 86 ust. 10b oraz art. 86 ust. 19a ustawy. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|