Dane na fakturze wystawionej w ramach samofakturowania
Pewne wątpliwości po stronie nabywców dokonujących samofakturowania budzi kwestia numeracji faktur oraz stosowanie obcojęzycznych oznaczeń.
Numeracja faktur
Na temat tego, czy podatnik dokonujący samofakturowania powinien stosować numerację własną, czy sprzedawcy wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacjach indywidualnych z 20 maja 2015 r., nr ILPP4/4512-1-100/15-2/BA oraz z 2 września 2015 r., nr ILPP4/4512-1-219/15-2/EWW. Organ podatkowy zgodził się w nich ze stanowiskiem podatnika, że zastosowanie ciągłości numeracji faktur zgodnie z systemem numeracji nabywcy jest poprawne z punktu widzenia przepisów ustawy o VAT. Przy czym system numeracji nabywcy (w obu interpretacjach) polegał na tym, że ciągłość numeracji była zachowana w każdej serii, a poszczególne serie były przypisane do poszczególnych oddziałów nabywcy. W interpretacjach podkreślono, że ustawodawca wskazał w art. 106e ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, iż kolejność numeracji faktur ma służyć jednoznacznemu ich identyfikowaniu. Taki zapis sugerowałby zaś, że to podmiot wystawiający faktury (w przypadku samofakturowania - nabywca) jest odpowiedzialny za zapewnienie ciągłości ich numeracji, a tym samym za łatwość ich gromadzenia, przechowywania i odszukiwania.
Wyraz "samofakturowanie" w języku obcym
Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 17 ustawy o VAT, w przypadku wystawiania faktur przez nabywcę towarów lub usług (przy zachowaniu innych ustawowych warunków uprawniających do tego sposobu fakturowania - o których mowa wyżej), faktura powinna zawierać wyraz "samofakturowanie".
Z praktyki gospodarczej wynika, że zdarza się, iż zagraniczni wystawcy faktur (nabywcy towarów/usług) posługują się odpowiednikiem tego wyrazu we własnym języku. Problem ten został poruszony przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 30 maja 2014 r., nr IBPP4/443-100/14/LG. Organ podatkowy wypowiedział się m.in. na temat tego, czy wyraz "samofakturowanie" może być zastąpiony przez inne sformułowania, które mają to samo znaczenie, lecz są w innym języku właściwym dla wystawcy faktury (np. self-billing, gutschrift, invoicing by receiver). Organ podatkowy przychylił się do stanowiska podatnika, że do instytucji samofakturowania przy transakcjach wewnątrzwspólnotowej dostawy na rzecz nabywcy (wystawcy) mają zastosowanie krajowe, tj. polskie przepisy oraz że użycie w wystawionych przez nabywców fakturach sformułowania stanowiącego w danym języku odpowiednik wyrazu "samofakturowanie" nie będzie stanowiło o wadliwości wystawionych faktur.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|