PCC w spółkach w 2017 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 33 (1387) z dnia 24.04.2017
Kiedy spółki komunalne mogą korzystać ze zwolnienia od PCC?
Jedynym udziałowcem naszej spółki z o.o. jest gmina. Prowadzimy działalność w zakresie wodociągów i kanalizacji. W spółce ma dojść do podwyższenia kapitału zakładowego. Czy trzeba będzie rozliczyć PCC?
NIE. Spółka, której jedynym udziałowcem jest gmina, a przedmiotem działalności spółki jest świadczenie usług użyteczności publicznej w zakresie zaopatrzenia ludności w wodę czy zbiorowego odprowadzania ścieków, nie będzie zobowiązana do rozliczenia się z PCC od zmiany umowy spółki.
Zasadą jest, że umowy spółek i ich zmiany podlegają PCC, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania PCC, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3 pkt 4 ustawy o PCC. Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. z wkładów lub ze środków spółki na gruncie ustawy o PCC uważa się za zmianę umowy spółki podlegającą opodatkowaniu. PCC nie trzeba płacić, jeżeli ma miejsce wyłączenie od opodatkowania, o którym mowa w art. 2 pkt 6 ustawy o PCC (patrz pkt 8 dodatku).
Jeżeli wskazane wyłączenie od opodatkowania nie znajdzie zastosowania, wówczas należy ustalić czy spółka może skorzystać ze zwolnienia od PCC. Spółka, której dotyczy pytanie, spełnia przesłanki zwolnienia uregulowanego w art. 9 pkt 11 lit. d) ustawy o PCC. Przysługuje ono bez potrzeby składania deklaracji PCC (patrz ramka). Obowiązek jej złożenia ciąży jedynie na podatnikach dokonujących zapłaty lub zwolnionych z podatku na podstawie art. 9 pkt 10 lit. b) ustawy o PCC. Chodzi tu o zwolnienie od podatku pożyczek udzielonych między osobami najbliższymi, gdzie warunkiem przysługiwania zwolnienia jest m.in. złożenie deklaracji PCC-3. Poza wskazaną pożyczką podatnicy korzystający ze zwolnienia nie składają deklaracji PCC.
Zwolnienie od PCC dla spółek z udziałem publicznym Każda czynność kwalifikowana na gruncie ustawy o PCC jako umowa spółki kapitałowej albo jej zmiana zwolniona jest od PCC, jeżeli spełnione są łącznie dwa poniższe warunki:
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 223 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|