PCC w spółkach w 2017 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 33 (1387) z dnia 24.04.2017
Udziały wnoszone aportem a wyłączenie od PCC
W naszej spółce z o.o. będzie miało miejsce podwyższenie kapitału zakładowego. Wspólnicy tytułem wkładu wniosą po raz pierwszy udziały w innej spółce z o.o. Czy czynność ta podlega PCC?
Podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki stanowi na gruncie ustawy o PCC zmianę umowy spółki (zob. art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC). Umowa spółki z o.o. i jej zmiany podlegają PCC, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się rzeczywisty ośrodek zarządzania albo siedziba tej spółki - jeśli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.
Aby ustalić, czy podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. (tj. spółki kapitałowej) będzie podlegało PCC, trzeba przeanalizować treść art. 2 pkt 6 ustawy o PCC, który reguluje wyłączenia od opodatkowania. Zgodnie z lit. c) tego przepisu nie podlegają PCC umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:
- przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
- udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.
Aby wyłączenie od podatku mogło znaleźć zastosowanie, wniesienie udziałów musi skutkować nabyciem większości głosów przez spółkę, do której zostaną wniesione. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że na skutek wniesienia udziałów do spółki stanie się ona wspólnikiem uprawnionym do wykonywania m.in. prawa głosu z tych udziałów (będzie pełnoprawnym udziałowcem). W przypadku wnoszenia kolejnych udziałów wyłączenie z opodatkowania ma zastosowanie, gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów. Spełnienie tego wymogu spowoduje wyłączenie tej czynności od PCC. W przeciwnym razie konieczne będzie rozliczenie PCC według stawki 0,5% od wartości, o którą podwyższono kapitał, chyba że spółka będzie mogła skorzystać ze zwolnienia stosownie do art. 9 pkt 11 lit. b)-d) ustawy o PCC.
Uchwała o podwyższeniu kapitału spółki z o.o. w omawianych okolicznościach musi być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza i to on powinien dopilnować formalności związanych z rozliczeniem PCC.
W art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o PCC przewidziany został wyjątek od zasady opodatkowania zmiany umowy spółki, zgodnie z którym podwyższenie kapitału zakładowego w spółce kapitałowej nie podlega opodatkowaniu PCC, pod warunkiem, że spółka otrzyma w zamian za wyemitowanie udziałów (akcji) w podwyższonym kapitale zakładowym udziały (akcje) innej spółki kapitałowej, uzyskując w niej większość praw głosu.
Zdaniem wnioskodawcy*, transakcje aportu udziałów w spółce kapitałowej, w wyniku których spółka z o.o. uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce kapitałowej albo posiadając już ją, zwiększy ilość posiadanych w niej udziałów, nie podlegają opodatkowaniu PCC. Z interpretacji indywidualnej Dyrektora IS w Katowicach z dnia 5 lutego 2016 r., nr IBPB-2-1/4514-507/15/MK
Z interpretacji indywidualnej Dyrektora IS w Warszawie z dnia 23 marca 2016 r., nr IPPB2/4514-50/16-3/AF
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|