Nowe zasady kontroli przedsiębiorców - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 34 (1388) z dnia 27.04.2017
Sankcje za utrudnianie prowadzenia kontroli
Moja działalność jest obecnie kontrolowana przez Inspekcję Handlową. Inspektorzy zażądali przekazania im próbek dużej ilości produktów, co moim zdaniem jest sprzeczne z zakresem kontroli określonym w okazanym mi upoważnieniu. Inspektor zapowiedział, że jeżeli nie podporządkuję się ich żądaniu, nałoży na mnie karę za utrudnianie przeprowadzenia czynności kontrolnych. Czy inspektorzy Inspekcji Handlowej mogą pobierać próbki do badań laboratoryjnych?
TAK. Jak słusznie zauważył Czytelnik, upoważnienie do przeprowadzenia kontroli, które przedstawia kontrolowanemu inspektor, powinno zawierać m.in. określenie przedmiotu i zakresu kontroli. Jednak art. 16 ust. 1 ustawy o Inspekcji Handlowej określa, jakich czynności może dokonywać w toku kontroli inspektor. Jednym z nich jest właśnie możliwość nieodpłatnego pobierania próbek produktów do badań. Kontrolowany przedsiębiorca zobowiązany jest umożliwić inspektorowi dokonanie czynności kontrolnych, o których mowa w tym przepisie. Z czynności pobierania próbek produktów inspektor sporządza odrębny protokół.
Próbki produktów pobiera się w celu ustalenia, czy produkt spełnia wymagania jakościowe i bezpieczeństwa określone w przepisach odrębnych lub dokumentach normalizacyjnych lub czy jego jakość odpowiada jakości deklarowanej przez przedsiębiorcę. Równocześnie z pobraniem próbki produktu pobiera się i zabezpiecza dodatkową próbkę produktu z tej samej partii w ilości odpowiadającej ilości pobranej do badań (próbka kontrolna). Jeżeli jest to niezbędne do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości, inspektor wydaje zarządzenie pokontrolne.
Jeśli przeprowadzone badania wykażą, że produkt nie spełnia wymagań, kontrolowany przedsiębiorca może zostać zobowiązany do pokrycia kosztów przeprowadzonych badań.
Czytelnik nie powinien utrudniać prowadzenia kontroli. Jak bowiem wynika z art. 39 ust. 1 powołanej ustawy, kto uniemożliwia albo utrudnia inspektorowi przeprowadzenie czynności kontrolnych, podlega karze aresztu do 30 dni albo grzywny w wysokości do 5.000 zł. Wojewódzki inspektor może wystąpić z wnioskiem do właściwego miejscowo komendanta Policji o pomoc, jeżeli jest to niezbędne do przeprowadzenia czynności kontrolnych. Udaremnianie kontroli to całkowite uniemożliwienie wykonania czynności kontrolnych, a utrudnianie to zakłócenie przebiegu czynności kontrolnych, przeszkadzanie uniemożliwiające w całości lub w części osiągnięcie celu kontroli.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|