Ograniczenia i wyłączenie prawa do odliczeń
Kwota odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową jest limitowana. Kwota kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu nie może przekroczyć:
- 30% kosztów z tytułu należności ze stosunku pracy (stosunków pokrewnych) oraz finansowanych przez płatnika składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zatrudnionych do realizacji działalności badawczo-rozwojowej,
- 20% lub 10% pozostałych kosztów uważanych za koszty kwalifikowane; przy czym limit 20% tych kosztów dotyczy podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a limit 10% tych kosztów - pozostałych podatników.
Przy ustalaniu kwoty odliczenia nie można uwzględniać tych kosztów kwalifikowanych, które zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie. Nie chodzi jednak o sytuację, gdy wydatki poniesione na działalność badawczo-rozwojową są uwzględniane w skalkulowanej przez podatnika cenie opracowanego produktu (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 czerwca 2016 r., nr IBPB-1-2/4510-281/16/KP).
Należy też podkreślić, że w ocenie organów podatkowych, do wydatków kwalifikowanych nie można zaliczać takich wydatków, które zostały poniesione przed 2016 r., a z uwagi na obowiązujące zasady potrącalności kosztów podatkowych, dopiero w tym roku podatkowym zostały uwzględnione przez podatników w kosztach uzyskania przychodów (por. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 lipca 2016 r., nr IBPB-1-2/4510-632/16/KP i z 22 czerwca 2016 r., nr IBPB-1-2/4510-467/16/KP).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|