Źródło finansowania wydatków rehabilitacyjnych
Wydatek na cele rehabilitacyjne odliczyć może tylko ten podatnik, który faktycznie go poniósł z własnych środków.
Prawo do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej nie przysługuje, jeżeli wydatki na cele rehabilitacyjne zostaną w całości:
a) dofinansowane ze środków:
- zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych,
- zakładowego funduszu aktywności,
- Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
- Narodowego Funduszu Zdrowia,
- zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
b) zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Jeżeli podatnik otrzymał dofinansowanie lub zwrot części poniesionych wydatków, ustalając kwotę odliczenia powinien uwzględnić jedynie wartość tych wydatków, które poniósł z własnych środków.
Bez wpływu na kwotę odliczenia pozostaje fakt sfinansowania zakupu sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej ze środków otrzymanych przez podatnika w formie darowizny od fundacji, która w ramach swojej statutowej działalności, organizuje zbiórki pieniędzy na rzecz osób niepełnosprawnych będących podopiecznymi fundacji. W wysokości faktycznie poniesionej można również odliczać wydatki związane z zakupem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi, jeżeli ich zakup zostanie sfinansowany środkami pochodzącymi z kredytu lub pożyczki.
Przykład
Podatnik posiada orzeczenie o niepełnosprawności w związku ze stwierdzoną niesprawnością ruchową kończyn dolnych. Porusza się, korzystając z wózka inwalidzkiego, który z uwagi na zużycie wymaga wymiany. Koszt nowego wózka, dostosowanego do potrzeb podatnika, wynosi 12.000 zł. Podatnik w 2016 r. nabył nowy wózek finansując jego zakup kredytem bankowym. Kwotę w wysokości ceny jego zakupu może odliczyć od dochodu wykazanego w rozliczeniu rocznym za 2016 r., niezależnie od okresu kredytowania oraz liczby ustalonych rat. Fakt spłacania rat kredytu w kolejnych latach podatkowych nie będzie uprawniać podatnika do odliczenia w tych latach w ramach ulgi rehabilitacyjnej sumy wydatkowanych z tego tytułu kwot. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|