Wpłaty na PFRON
Spółka z o.o. zatrudnia więcej niż 25 pracowników. W związku z tym, że nie osiąga co najmniej 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, ma obowiązek dokonywać miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Czy wpłaty dokonywane na ten fundusz może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?
Spółka nie może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wpłat dokonywanych na PFRON.
W wykazie wydatków nieuznawanych przez ustawodawcę za koszty uzyskania przychodów wymienione zostały wpłaty dokonywane na PFRON, a dokładnie wpłaty, o których mowa w art. 21 ust. 1 i w art. 23 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2046), dalej ustawy o PFRON (art. 16 ust. 1 pkt 36 updop).
Powołany art. 21 ust. 1 ustawy o PFRON stanowi, że pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest obowiązany, z zastrzeżeniem ust. 2-5 i art. 22 tej ustawy, dokonywać miesięcznych wpłat na Fundusz, w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.
Stosownie zaś do art. 23 ustawy o PFRON, jeżeli pracodawca nie wydzieli lub nie zorganizuje w przepisanym terminie stanowiska pracy dla osoby, o której mowa w art. 14 (tj. osoby, która w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej utraciła zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku) obowiązany jest dokonać, w dniu rozwiązania stosunku pracy z tą osobą, wpłaty na Fundusz w wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia za pracownika.
Spółka z o.o. jest pracodawcą zatrudniającym co najmniej 25 pracowników, a ponieważ nie osiągnęła co najmniej 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, więc dotyczy ją obowiązek wpłat na PFRON określony w art. 21 ust. 1 ustawy o PFRON. Zatem - pomimo ustawowego obowiązku dokonywania wpłat na ten fundusz - w kosztach uzyskania przychodów spółka nie może uwzględniać tych wpłat, co wprost wynika z art. 16 ust. 1 pkt 36 updop.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|