Wydatek na zakup ubrania
W ramach działalności gospodarczej prowadzę szkolenia m.in. z zakresu etyki w biznesie. Istotnym elementem tej działalności jest mój wizerunek. Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup odzieży, w tym garniturów, koszul, krawatów, płaszcza?
Nie, tego rodzaju wydatki nie są kosztami podatkowymi, gdyż - zgodnie z utrwalonym poglądem - ich celem jest zaspokojenie osobistych potrzeb przedsiębiorcy.
Wydatki ponoszone przez podatników prowadzących działalność gospodarczą na zakup odzieży o charakterze osobistym (tj. garniturów, koszul, krawatów, płaszczy) nie zostały wymienione w katalogu wydatków nieuważanych za koszty uzyskania przychodów zawartym w art. 23 updof. Okoliczność ta nie przesądza jednak o możliwości ujęcia tego rodzaju wydatków w kosztach uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 updof. Z treści tego przepisu wynika bowiem, że za koszty uzyskania przychodów mogą być uznane takie koszty, które są ponoszone w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a nie zostały wymienione w art. 23 updof. Wydatki poniesione przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą na zakup odzieży innej niż:
- wymagana przepisami bhp lub
- przeznaczonej wyłącznie do użytku służbowego, wyróżniającej się określonymi cechami (np. logo),
nie stanowią więc kosztów podatkowych, gdyż nie wypełniają przesłanek wskazanych w powołanym przepisie.
Zgodnie z ugruntowaną wykładnią, odzież, o której mowa w pytaniu ma charakter osobisty. Wydatków na jej zakup nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, bez względu na to, czy i w jakim stopniu jest używana w trakcie wykonywanej działalności. Wydatki na ten cel są wydatkami ściśle osobistymi, związanymi z realizacją osobistych potrzeb, niezależnie od prowadzonej działalności gospodarczej, bądź wykonywanej pracy. Takie stanowisko potwierdzają m.in. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10 lutego 2016 r., nr IPTPB1/4511-726/15-2/SJ oraz w Katowicach z 27 lutego 2015 r., nr IBPBI/1/415-1426/14/ŚS, a także wyrok NSA z 25 listopada 2015 r., sygn. akt II FSK 2213/13.
Tak więc, chociaż odzież zapewnia podatnikowi schludny wygląd oraz pozwala kreować wizerunek pożądany przy działalności, którą on prowadzi, to nie oznacza to jednak, że wydatki na jej zakup wpływają na osiągane z tej działalności przychody, jak również na zachowanie lub zabezpieczenie tego źródła przychodów. Wobec tego wydatków poniesionych na zakup garniturów, koszul, krawatów i płaszcza podatnik nie może zaliczyć do kosztów podatkowych.
Należy zauważyć, że Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w powołanej interpretacji z 27 lutego 2015 r. wskazał, że zakup odzieży dla potrzeb wykonywanej działalności gospodarczej należy oceniać na tle przepisów prawa pracy lub innych przepisów branżowych. Jeżeli ze względu na wymagania sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy jest się zobowiązanym do wykonywania pracy w odzieży ochronnej, to wydatki poniesione na jej zakup można uznać za wydatki niezbędne do uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i uwzględnić je w kosztach podatkowych. Jako przykład podał odzież ochronną typu fartuchy i rękawiczki noszone w związku ze świadczeniem usług medycznych (np. wykonywaniem usług pielęgniarskich).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|