Koszty monitoringu obejmującego pomieszczenia firmowe i prywatne
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Na potrzeby tej działalności wykorzystuję jedno z pomieszczeń w budynku mieszkalnym stanowiącym moją współwłasność. Pozostałe pomieszczenia przeznaczone są na cele mieszkalne. Budynek wyposażony jest w system alarmowy. Takie zabezpieczenie jest odpowiednie dla potrzeb mieszkalnych. Nie jest jednak wystarczające dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z tym zamierzam podłączyć system alarmowy do firmy monitorującej. Wiąże się to z comiesięcznym abonamentem. Czy koszt tego abonamentu mogę w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Koszt abonamentu nie jest kosztem podatkowym w części przypadającej na pomieszczenia zajmowane na cele mieszkalne.
Na podstawie art. 22 ust. 1 updof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zaliczenie wydatku do kosztu podatkowego wymaga więc łącznego spełnienia dwóch podstawowych przesłanek, a mianowicie taki wydatek:
- musi być poniesiony w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
- nie jest wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 updof.
Ciężar dowodu co do wykazania związku wydatku z przychodem spoczywa na podatniku, który z tego faktu wywodzi korzystne dla siebie skutki prawne.
Wiążąc powołane przepisy z przedstawionym stanem faktycznym, przyjąć należy, że wydatki poniesione z tytułu opłat abonamentowych za monitoring budynku nie mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Monitoring obejmuje cały budynek mieszkalny, natomiast na potrzeby działalności wykorzystywane jest tylko jedno pomieszczenie. Nie sposób więc uznać, że w całości opłaty te stanowią koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.
Należy w związku z tym ustalić, jaka część opłat przypada na pomieszczenia wykorzystywane do:
- celów mieszkalnych - w tej części podatnik nie ma prawa zaliczać ich do kosztów uzyskania przychodów,
- działalności gospodarczej - w tej części podatnik ma prawo zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|