Paliwo zużyte do jazd prywatnych wspólnika spółki jawnej
Spółka jawna posiada na stanie środków trwałych samochód osobowy, który jest wykorzystywany również do celów prywatnych przez jednego ze wspólników. Czy wydatek na zakup paliwa do tego samochodu może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli paliwo zostanie zużyte na potrzeby prywatne (wyjazd wspólnika na wakacje)?
Wydatek na zakup paliwa zużytego na potrzeby prywatne wspólnika nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 updof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof.
Zatem, aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodów, wydatek ten:
1) musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu z działalności gospodarczej, lub musi mieć na celu zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
2) nie może znajdować się w katalogu kosztów negatywnych określonych w art. 23 updof.
Koszt paliwa nabytego przez spółkę, lecz zużytego do celów prywatnych przez jednego ze wspólników tej spółki nie spełnia wymienionych przesłanek, więc nie może zostać uznany za koszt podatkowy.
W tym przypadku nie należy sugerować się przesłanką z pkt 2, i argumentować, że wydatek, o którym mowa w pytaniu nie został wymieniony w katalogu negatywnym. Bezzasadne jest wyłączanie w art. 23 updof z kosztów podatkowych wydatków, które do takich kosztów z zasady nie mogą być zaliczone, gdyż nie spełniają przesłanki z pkt 1. Okoliczność, że samochód został zaliczony do środków trwałych, nie zmienia tego rozstrzygnięcia.
Przypominamy, że uznanie za środki trwałe samochodów, które nie są wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej działalności, budziło pewne wątpliwości. Jednak organy podatkowe zajmują korzystne dla podatników stanowisko, zgodnie z którym samochód częściowo wykorzystywany do celów prywatnych także może być środkiem trwałym, podlegającym amortyzacji zaliczanej do kosztów uzyskania przychodów (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 stycznia 2015 r., nr IBPBI/1/415-1176/14/SK oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 sierpnia 2014 r., nr ITPB1/415-582/14/WM). Taki też pogląd wyraził sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 27342, w której czytamy: "Jeżeli samochód osobowy spełnia definicję środka trwałego (art. 22a ustawy PIT, art. 16a ustawy CIT), podatnik ma prawo wprowadzić go do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych niezależnie od tego, w jakiej części (100% czy 50%) odliczył VAT przy zakupie tego samochodu. Wyjaśnić przy tym należy, że biorąc pod uwagę literalne brzmienie art. 22a ust. 1 ustawy PIT (odpowiednio art. 16a ust. 1 ustawy CIT), ustawa nie wymaga, by dany składnik majątku był wykorzystywany wyłącznie na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jako warunek zaliczenia go do środków trwałych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych. (...) Przypadki, w których samochód osobowy nie podlega amortyzacji bądź ograniczona jest wysokość odpisów amortyzacyjnych lub możliwość ich zaliczania do kosztów podatkowych, określają przepisy ustawy PIT oraz ustawy CIT. I tak zgodnie z art. 22c pkt 5 ustawy PIT (odpowiednio art. 16c pkt 5 ustawy CIT) amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono tę działalność albo jej zaprzestano".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|