Refundacja kosztów z tytułu utworzenia miejsca pracy
Spółka jawna otrzymała z PFRON refundację kosztów z tytułu utworzenia miejsca pracy dla pracownika posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności. Refundacja objęła wydatki na zakup środków trwałych za cenę jednostkową przekraczającą 3.500 zł. Czy wydatki na zakup wymienionych składników majątku stanowią koszty uzyskania przychodu?
Równowartość wydatków na zakup środków trwałych pokrytych środkami z PFRON, rozliczanych w formie odpisów amortyzacyjnych, nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.
Na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2046), pracodawca, który przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudni osoby niepełnosprawne, może otrzymać, na wniosek, ze środków PFRON zwrot kosztów m.in.:
- adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla tych osób, stosownie do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności,
- adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy,
- zakupu i autoryzacji oprogramowania na użytek pracowników niepełnosprawnych oraz urządzeń technologii wspomagających lub przystosowanych do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności.
Z art. 26 ust. 2 powołanej ustawy wynika, że zwrot kosztów dotyczy osób niepełnosprawnych:
- bezrobotnych lub poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu,
- pozostających w zatrudnieniu u pracodawcy występującego o zwrot kosztów, z wyjątkiem przypadków, gdy przyczyną powstania niepełnosprawności w okresie zatrudnienia u tego pracodawcy było zawinione przez pracodawcę lub przez pracownika naruszenie przepisów, w tym przepisów prawa pracy.
Skutki podatkowe uzyskania zwrotu wskazanych kosztów uzależnione są od tego, jakiego składnika majątku ten zwrot dotyczy. Jeżeli obejmuje on wydatki poniesione na zakup albo wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, wówczas uzyskana z tego tytułu kwota nie stanowi przychodu do celów podatkowych. Tak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 2 updof.
Zatem w rozpatrywanym przypadku uzyskanych z PFRON środków finansowych, w części pokrywającej wydatki poniesione na zakup środków trwałych, spółka nie zaliczy do przychodów podatkowych. Jednocześnie odpisy amortyzacyjne od tej części wartości początkowej środka trwałego, która odpowiada wysokości uzyskanych z PFRON środków refundujących jego zakup, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Ustawodawca w art. 23 ust. 1 pkt 45 updof wyraźnie wykluczył z kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane, według zasad określonych w art. 22a-22o updof, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na ich nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Trzeba przy tym zauważyć, że w przypadku otrzymania refundacji po rozpoczęciu amortyzacji środka trwałego konieczne jest wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów takiej części odpisów amortyzacyjnych, jaka odpowiada udziałowi kwoty refundacji w koszcie jego nabycia. Korekty tej należy dokonać w miesiącu otrzymania refundacji.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|