Wartość niematerialna i prawna w postaci know-how nabyta przez spółkę w formie aportu
Czy spółka z o.o. powinna amortyzować know-how nabyte w formie aportu?
Spółka powinna amortyzować know-how, ale odpisy amortyzacyjne nie będą w tym przypadku kosztem uzyskania przychodów.
W katalogu wartości niematerialnych i prawnych, w art. 16b ust. 1 pkt 7 updop, jest wymieniona wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how). Przy czym nabyte wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji, jeśli:
- nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,
- ich przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok i
- są przez podatnika m.in. wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Jeśli otrzymane przez spółkę know-how spełnia te warunki, to powinna ona tę wartość niematerialną i prawną wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Know-how amortyzuje się nie krócej niż przez okres 60 miesięcy (art. 16m ust. 1 pkt 4 updop).
Wartość początkowa tego składnika majątku powinna być określona na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 updop. Przepis ten stanowi, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego m.in. do spółki, uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.
Spółka nie zaliczy jednak do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych realizowanych od tej wartości niematerialnej i prawnej. Wynika to wprost z art. 16 ust. 1 pkt 64 updop. W myśl tego przepisu, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych wniesionych m.in. do spółki w postaci wkładu niepieniężnego, stanowiących równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|