Wydatki na dokształcanie pracownika
Spółka z o.o. finansuje pracownikowi studia prawnicze. Kierunek studiów nie jest związany z pracą wykonywaną przez tego pracownika. Czy pracodawca może koszty dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Wydatki na opłacenie studiów pracownika nie mogą być ujęte w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy, jeżeli studia te nie są potrzebne pracownikowi do należytego wykonywania aktualnej lub przyszłej pracy u danego pracodawcy.
W ustawie o CIT nie ma przepisów, które odnosiłyby się wprost do możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów opłat za studia pracownika. Co ważne, katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, określonych w art. 16 ust. 1 updop nie przewiduje wykluczenia z kosztów uzyskania przychodów, wydatków ponoszonych za pracownika związanych z jego kształceniem.
Na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku pomiędzy ponoszonymi kosztami kształcenia pracownika a prowadzoną działalnością gospodarczą i osiąganymi z niej przychodami. Koszty powinien oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów, ale jednocześnie nie jest niezbędne odnoszenie ich do konkretnych przychodów. Wydatki na podnoszenie kwalifikacji pracowniczych, aby mogły stanowić koszty uzyskania przychodów u pracodawcy, muszą mieć związek z pracą wykonywaną przez danego pracownika. Wydatki te mogą być również związane z pracą, jaką zatrudniony pracownik będzie wykonywał w przyszłości u tego pracodawcy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|