Zasady odliczania podatku VAT w 2017 r. - Dodatek nr 5 do Poradnika VAT nr 5 (437) z dnia 10.03.2017
Faktura, która nie zawiera NIP nabywcy
Otrzymaliśmy od kontrahenta fakturę zakupu, na której nie umieszczono naszego NIP. Czy mimo to możemy odliczyć VAT z tej faktury?
Prawidłowo wystawiona faktura powinna zawierać dane określone w art. 106e ustawy o VAT, w tym m.in. numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, pod którym otrzymał on towary i usługi.
Zdaniem redakcji faktura, która zawiera pewne braki, formalne błędy itp. w większości przypadków nie może być uznana przez organ podatkowy za dokument pozbawiający nabywcę towaru czy usługi prawa do odliczenia VAT naliczonego. Jedynie błędy, o jakich mowa w art. 88 ust. 3a ustawy o VAT wykluczają możliwość odliczenia VAT naliczonego.
Takie też stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 4 lutego 2016 r., nr ILPP1/4512-1-835/15-4/UG, w której czytamy: "(...) Faktura potwierdza zaistniałe zdarzenia gospodarcze, a jej elementy formalne wymagane przez art. 106e ust. 1 ustawy mają wyłącznie znaczenie dowodowe. Jedynie braki merytoryczne faktury mogą wywołać skutek materialny w postaci zmian w przedmiocie lub podstawie opodatkowania, a także doprowadzić do niewłaściwego określenia wysokości podatku.
(...) art. 88 ustawy, nie przewiduje braku prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury zawierającej błędne oznaczenie nabywcy czy błędny numer NIP nabywcy lub jego brak (oczywiście w sytuacji, gdy faktura odzwierciedla prawdziwe zdarzenie gospodarcze). Niemniej, w przypadku udokumentowania zakupu fakturą zawierającą błędne oznaczenie nabywcy, zasadnym jest (...) skorygowanie tego błędu, co jednak nie uniemożliwia dokonania odliczenia podatku naliczonego na zasadach i w terminach wskazanych przepisami prawa. (...)"
Oznacza to, że faktura zakupu niezawierająca NIP, przy jednoczesnym prawidłowym wskazaniu podmiotu będącego nabywcą towaru (usługi) uprawnia do odliczenia VAT. Błąd taki jest uznawany za błąd formalny, który należy skorygować fakturą korygującą wystawioną przez sprzedawcę lub notą korygującą wystawioną przez nabywcę.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|