Zasady odliczania podatku VAT w 2017 r. - Dodatek nr 5 do Poradnika VAT nr 5 (437) z dnia 10.03.2017
Obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego
Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, w związku z art. 15 tej ustawy, obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R ciąży na podatnikach podatku VAT, czyli na następujących podmiotach:
- osobach prawnych, jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osobach fizycznych, wykonujących samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności (w tym również w szczególnych okolicznościach na podmiotach niemających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju),
- osobach fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie, które nie będą korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, jako rolnicy ryczałtowi; w przypadku gdy gospodarstwo rolne prowadzone jest wspólnie przez kilka osób (np. rodzinne gospodarstwo) zgłoszenie rejestracyjne dokonywane jest wyłącznie przez jedną z tych osób,
- organach administracji publicznej i urzędach administracji publicznej w przypadku, gdy wykonują czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Obowiązek rejestracji nie dotyczy podmiotów zwolnionych z podatku ze względu na osiągane obroty (nieprzekraczające limitu określonego w art. 113 ust. 1, wynoszącego obecnie 200.000 zł), z pewnymi wyłączeniami wynikającymi z art. 113 ust. 13 ustawy o VAT oraz podmiotów wykonujących wyłącznie czynności zwolnione z podatku. Podmioty te mogą jednak dobrowolnie złożyć zgłoszenie rejestracyjne, deklarując w nim korzystanie ze zwolnienia od podatku.
Zgłoszenie VAT-R należy złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego w formie drukowanej lub przesłać elektronicznie przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.
W formularzu rejestracyjnym podatnicy VAT podają szereg istotnych informacji. Wskazują oni m.in. czy będą:
- podatnikami zwolnionymi czy też czynnymi,
- korzystali ze statusu "małego podatnika" i rozliczali się metodą kasową,
- dokonywali wewnątrzwspólnotowych transakcji towarowych.
Zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy o VAT, naczelnik urzędu skarbowego po weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym rejestruje podatnika jako "podatnika VAT czynnego", a w przypadku podatników zwolnionych z VAT - jako "podatnika VAT zwolnionego" i na wniosek podatnika potwierdza to zarejestrowanie. Warto dodać, że składając wniosek o wydanie potwierdzenia zarejestrowania jako podatnika VAT czynnego lub zwolnionego z VAT (VAT-5) podatnik musi uiścić opłatę skarbową w wysokości 170 zł.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|