Ujęcie w JPK_VAT zakupów, od których VAT odliczany jest częściowo
Jak należy ujmować w ewidencji VAT (i w konsekwencji w strukturze JPK_VAT) faktury zakupu z tytułu nabycia towarów/usług, od których przysługuje nam częściowe odliczenie VAT (np. strukturą sprzedaży lub 50% VAT - dotyczy zakupu paliwa do niektórych samochodów)?
Podatnicy, którzy wykonują czynności opodatkowane i zwolnione z VAT, od wydatków, których nie da się przyporządkować wyłącznie do danej kategorii czynności, odliczają VAT stosując tzw. wskaźnik proporcji. W takim przypadku, w praktyce dotychczas stosowane były dwa rozwiązania związane z odliczeniem VAT od ww. wydatków w trakcie miesiąca, tj.:
1) uwzględnianie wskaźnika proporcji już na etapie odliczania VAT z danej faktury,
2) odliczanie VAT w całości, a po zakończeniu miesiąca korygowanie tego odliczenia zbiorczym, jednym zapisem (uwzględniając stosowany wskaźnik proporcji).
Również obecnie - naszym zdaniem - nie ma podstaw do kwestionowania któregokolwiek z ww. rozwiązań. Niemniej jednak, ze względu na obowiązki w zakresie JPK, najlepszym (najbezpieczniejszym) rozwiązaniem jest stosowanie zasady wskazanej w pkt 1, tj. odliczanie VAT z uwzględnieniem wskaźnika proporcji z każdej faktury odrębnie. Taki też sposób ujęcia wymuszają niektóre programy księgowe.
Czytelnik ma również wątpliwości, jak wykazywać w ewidencji VAT i JPK_VAT wydatki związane z pojazdami samochodowymi, od których odliczenie VAT jest limitowane (w wysokości 50% kwoty VAT wykazanej w fakturze). Dotychczas z reguły przyjmowało się, że takie wydatki należy wykazać w ewidencji VAT w kwotach odpowiednio pomniejszonych (tj. 50% kwoty wykazanej w fakturze - dotyczy zarówno kwoty netto, jak i kwoty VAT). Naszym zdaniem, taki sposób postępowania najlepiej jest stosować również obecnie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|